Ekonomi

Bakan Ağbal:”Bütçemizin üzerindeki etkisi yönetilebilir”

7. İstanbul Finans Zirvesi “IFS’16″‘nın açılışında Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşmalarda bulundu.Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘Yatırım Paketi’ hakkında açıklamalarda bulundu.Naci Ağbal, Diyarbakır’daki mali değerlerin bütçeye koyduğu ağırlıkla tüm hesapların açıklanacağını söyledi.Maliye Bakanı Ağbal,”Rakamlarla çalışan biri olarak Türkiye’nin bütçesinin üzerindeki etkinin yönetilebileceğini” söyledi.

7. İstanbul Finans Zirvesi “IFS’16” nın açılışı gerçekleştirildi. Zirvenin açılış programında Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşma yaptı. Ağbal, ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımı konusuna dikkat çekerek, “Hepimiz hep beraber Fed’in faiz kararına odaklandık. ’Ne zaman faiz artıracak diye bir tartışmanın içerisinden çıkamıyoruz. 2015 yılının sonunda bir faiz artırım kararı geldi. Ama sonrasında özellikle Ocak- Mart aylarında global finansal piyasalarda yaşanan belirsizliklerin ardından gerçekten faiz artırımı konusu ciddi bir bulmacaya dönüşmüş durumda. Ancak son dönemde ABD’de ortaya çıkan veriler bir faiz artışına işaret ediyor. Global kırılganlıkların devam etmiş olması da bu faiz artışı meselesinin önünde ciddi bir konu” şeklinde konuştu.

YATIRIM PAKETİNİN BÜTÇEYE ETKİSİ

Ağbal konuşmasının ardında zirvede soruları yanıtladı. Bakan Ağbal, Diyarbakır’da Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yatırım paketinin bütçeye etkisinin sorulması üzerine, “Bütün bu yapmış olduğumuz açıklamalarının her birisinin ilgili bütçelerinde karşılıkları var. Dolayısıyla orta vadeli program çalışmaları dahilinde Diyarbakır’da açıklanan programın bütçeye olan etkilerini de hesaplarımız dahilinde ortaya koyacağız. Ama ben Maliye Bakanı olarak, rakamları çalışan birisi olarak söylüyorum; bütçemizin üzerindeki etkisi yönetilebilir. Bizim burada herhangi bir şekilde bütçe dengelerimizi bozacak bir görünüm yok” diye konuştu.

2016 BÜYÜME ORANI

Bakan Ağbal, 2016 büyüme tahminin sorulması üzerine ise, “15 Temmuz darbe girişiminin olduğu, global kırılganlıkların devam ettiği bir süre. Hükümet olarak ikinci yarıda da büyümenin yukarı yönlü olması noktasında, tüketim ve yatırım tarafında önemli düzenlemelere imza atıyoruz. 2016 yılı için bizim büyüme hedefimiz yüzde 4.5. Ancak yıl içerisinde meydana gelen gelişmelere baktığımızda büyüme oranlarının bir miktar bunun altında kalacağını görüyoruz” şeklinde cevap verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu