Ekonomi

Bakanlık 13 İlacı Geri Ödeme Listesine Aldı

Yapılan açıklama ile Bakanlık 13 ilacı geri ödeme listesine aldığını duyurdu. Geri ödeme listesine alınan ilaçlar arasında kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç yer alıyor. 

Ülkemizde ilaç fiyatlarına zamlar gelmeye devam ederken, hükümet yapılan bu zamların vatandaşları zor durumda bırakmaması için yeni adımlar atmaya devam ediyor. SGK tarafından yapılan açıklamada 13 ilacın daha geri ödeme listesine alındığı belirtildi. 

bakanlik 13 ilaci geri odeme listesine aldi

Bakanlık 13 İlacı Ödeme Listesine Ekledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilaçlara erişim sıkıntısı yaşayan vatandaşları sevindirecek bir açıklama yaptı. Açıklama ile Bakanlık 13 ilacın daha ödeme listesine eklendiğini duyurdu. Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi olmaksızın listeye ilave kararı verilen 4’ü ithal, 9’u imal olan toplam 13 ilacın yayımlandığı bilgisini paylaştı.

Bakanlık 13 İlacı

Söz konusu ilaçların artık SGK ile anlaşması olan eczanelerden alınabileceğini belirten Bilgin, “İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim” dedi.

Eklenen İlaçlar Neler?

Eklenen 13 ilaçtan 1’i insan immunoglobulini, 1’i Hemofili ilacı ve 1’i kanser ilacı olup 1’i ağrı kesici ateş düşürücü şurup, 1’i antibiyotik, 1’i enteral beslenme ürünü, 1’i genel anestezik, 1’i zehirlenme tedavisi ilacı, 1’i parenteral antibiyotik, 1’i eklem ve kas ağrısında kullanılan topikal ilaç, 1’i topikal antifungal, 1’i topikal antiviral, 1’i yanık tedavisinde kullanılan ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Başa dön tuşu