Sağlık

Baş ağrısı ve burun tıkanıklığı şikayetiyle gitti burnundan bakın ne çıktı

 

Baş ağrısı şikayeti ile hastane başvuran kişinin burnunda taş olduğu belirlendi.Baş ağrısı,burun tıkanıklığı,burundan kötü kokulu akıntı şikayetiyle giden kişinin burnundan taş çıkartıldı.Yaklaşık 3 yıldır burun tıkanıklığı sıkıntısı çeken hastanın gittiği hastanede burnunda taş olduğu belirlendi.Başarılı bir şekilde geçen ameliyatın ardından kişi sağlığına yeniden kavuştu.

Burun tıkanıklığı, burundan kötü kokulu akıntı gelmesi ve baş ağrısı şikayetiyle başvuran hastanın burnunda taş tespit edildi. Hastanın burnundaki taş, başarılı ameliyatla alındı.

Uzun zamandan bu yana burun tıkanıklığı, burundan kötü kokulu akıntı gelmesi ve baÅŸ aÄŸrısı ÅŸikayeti yaÅŸayan 22 yaşındaki Ä°brahim Özoktay, Antalya Kamu Hastaneleri BirliÄŸi’ne baÄŸlı Kumluca Devlet Hastanesi Kulak Burun BoÄŸaz Hastalıkları bölümüne baÅŸvurdu. Kulak Burun BoÄŸaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Kar tarafından muayenesi yapılan hastanın burnunda tıpta çok nadir görünen ‘rinolit’ denilen burun taşını tespit edildi. Üç yıldan beri nefes almakta zorlandığını ve uyuma güçlüğü çektiÄŸini ifade eden Özoktay’ın burnundaki taÅŸ, baÅŸarılı operasyonla alındı. Ameliyattan sonra saÄŸlığına kavuÅŸan Özoktay, Dr. Murat Kar’a ve SaÄŸlık Bakanlığına çok teÅŸekkür etti.

TIPTA NADİR GÖRÜLEN BİR VAKA

Ameliyatı gerçekleÅŸtiren Antalya Kamu Hastaneleri BirliÄŸi’ne baÄŸlı Kumluca Devlet Hastanesi Kulak BURUN BoÄŸaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Kar, “Hasta Ä°brahim Özoktay(22), 2 gün önce hastanemize baÅŸvurdu. Bu tıpta çok ender görünen bir vakadır. Burun taÅŸları, çıplak gözle yeÅŸilimsi gri renkli düzensiz görünür. Burun boÅŸluÄŸunda unutulmuÅŸ bir yabancı cisim ya da kan pıhtısı üzerinde kalsiyum, magnezyum ve fosfat tuzlarının çökelmesiyle oluÅŸur. Tedavi için ameliyat gereklidir. BaÅŸarılı geçen ameliyatın ardından hastamız saÄŸlığına kavuÅŸtu” dedi.

ÜÇ YILDIR BURNU TIKALIYDI

Üç yıldan beri zor nefes aldığını, uyuma güçlüğü çektiÄŸini, son zamanlarda saÄŸ burnundan kokular geldiÄŸini ve çok çabuk hastalandığını belirten Ä°brahim Özoktay, ÅŸikayetleri üzerine iki gün önce Op. Dr. Kar’a geldiÄŸini ifade etti. Ä°brahim Özoktay, “Doktor muayene ederken saÄŸ burun deliÄŸimde yabancı bir cismin olduÄŸunu ve bunun taÅŸ olabileceÄŸini söyledi. Daha önce burnumda kemik var zannediyordum. Ancak burnumdan taÅŸ çıktı. Doktorum nadir olan bu durumda burunda taÅŸ oluÅŸabileceÄŸini söyledi. Ameliyattan sonra burun tıkanıklığım ve kötü kokulu burun akıntısı ÅŸikayetim tamamen geçti. SaÄŸlığıma kavuÅŸmamı saÄŸlayan Dr. Murat Kar’a ve bizlere bu hizmetleri saÄŸlayan SaÄŸlık Bakanlığına çok teÅŸekkür ederim” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

deliklerinden kötü kokulu akıntı gelmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Murat Kar, burun deliklerinde tıkanıklık ve özellikle tek taraflı olan kötü kokulu ve sürekli olarak devam eden burun akıntılarının çok önemli bir sağlık sorunu olabileceğini belirtti. Problemin çocuklar tarafından burun deliklerine sokulan bir yabancı cisim olabileceğini ve bunların peçete, küçük oyuncak parçaları, saat pili, patlamış balon parçası, boncuk, nohut, fasulye, fıstık gibi çok çeşitli yiyecekler olduğunu söyledi.

Burna sokulan yabancı cisimlerin BURUN deliklerinden arkaya geniz denilen boÅŸluktan nefes borusuna kaçarak ani ölümlere neden olabileceÄŸini ifade ederek anne babaların bu konuda dikkatli olmaları gerektiÄŸini önemle vurgulayan Murat Kar, “EriÅŸkin yaÅŸta burun tıkanıklığı ve tek taraflı kötü kokulu burun akıntısının rinolit denilen burun taşı olabileceÄŸi gibi daha kötü ihtimalle bir burun tümörünün habercisi de olabilir. Bu gibi yakınmaların çok dikkate alınması gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu