Güncel

Binalarda Yeni Dönem 1 Ocak Tarihinde Başlıyor

Ülkemizdeki pek çok kişiyi ilgilendirecek binalarda yeni dönem 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren başlıyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında hazırlanan yeni “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Binalarda Yeni Dönem: Artık Zorunlu Oluyor

Yapılan bu yönetmelik değişikliği ile normal binalara göre enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden “Neredeyse Sıfır Enerji Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale geldi.

binalarda yeni dönem

Yeni yönetmeliğe göre 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekarenin üstündeyken büyük olan binalar enerji performans sınıfı en az “B” olacak şekilde yapılacak. Binalar ayrıca enerjinin en az yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgâr enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak. 

binalarda-yeni-donem-1-ocak-tarihinde-basliyor

Yalıtım Malzemesi Standartlarında Değişiklik

Kararla birlikte “C” olan asgari enerji performansının “B” olabilmesi için ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlığında da en az 2 cm artış yapılacak. Bu kapsamda,  asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak.

Başa dön tuşu