EkonomiŞirket Haberleri

Binance Türkiye’ye şok haber: 8 milyon lira ceza kesildi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASLAK) sektörel olarak denetimlerine devam ediyor. Binance Türkiye için yapılan denetimlerde ise ihlalin tespit edilmesi üzerine sektör için ilk ve en büyük cezalardan birisine imza atıldı. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılan yükümlülük denetiminde Binance için en üst limitten ceza kesildi. Bugüne kadar Türkiye’de herhangi bir kripto para borsasına yönelik herhangi idari bir yaptırım uygulanmazken, Binance Türkiye ile başlayan yeni süreçte, diğer borsalar için de yeni bir riskin oluşabileceği görüldü.

Binance Türkiye cephesinden kesilen 8 milyon liralık ceza ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

MASAK rehberi yayınlanmıştı

1 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de MASAK tarafından kripto para borsalarına ve sektördeki diğer kuruluşlar a yönelik yeni bir rehber hazırlanmıştı. Kripto hizmet sağlayıcılarının bu alandan nasıl hareket etmesi gerektiği detaylı olarak belirlenirken rehber dahilindeki planlara ve kriterlere uymayan şirketler için de idari yaptırım sürecine geçildi.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda da kripto para düzenlemesinin Meclis’e geleceği belirtilmişti. İlgili haberi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Yeni kripto para yasası Meclis’e geliyor

Başa dön tuşu