Ekonomi

Bireysel Kredi Ve Kart Borcu Rekor Seviyeye Ulaştı

Bireysel kredi ve kart borçları Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) kasım verilerine göre rekor seviyelere ulaşıldı. Bugüne kadarki süreç içerisinde 1 trilyon lirayı aşmayan rakamlar, Kasım 2021 güncellemesi ile birlikte 1 trilyon 17 milyar liraya ulaştı. Eylül ayı itibariyle yükselişe geçtiği görülen rakamlarda, Merkez Bankası’nın faiz müdahalesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Takibe Dönüşüm Oranı %2,6

Resmi verilerde borç artışının yanı sıra takibe dönüşüm oranlarında da yükseliş yaşandığı belirtildi. Ekim ayında %2,4, Eylül ayında ise %2,3 olarak açıklanan takibe dönüşüm oranları Kasım ayında yükseldi. Yükseliş ile birlikte %2,6 olarak açıklanan rakamlar borçlar nedeniyle risklerin artığı ifade edildi

800 Bin Kişi Yeni Kredi Kullandı

Verilerde ay içerisinde 800 bin kişinin yeni kredi başvurusunda bulunduğu ve kredi aldığı belirtildi. Buna göre Kasım itibariyle Türkiye’de 34,9 milyon kişinin bireysel kredi ve kart borcu var. Kasım ayı itibariyle artış gösteren borçlarda, üstelik ilk defa kredi ve kart kullanan kişi sayısında da artış kaydedildi. Kasım ayında kredi kartını ilk defa kullanan kişi sayısı 197 bini aştı. 30 bin kişi ise ilk defa konut kredisi kullandı.

İşte resmi rapordan dikkat çeken bölümler;

ihtiyac kredisi sektorel krediler bireysel kredi konut kredis tasit kredisi 1

Başa dön tuşu