Ekonomi

BIST 50 Endeksinde Yukarı Adım Kuralı Uygulanacak

Duyurulan son dakika gelişmesinde, 25 Ocak tarihinde getirilen açlığa satış işlemlerine yönelik alınan yeni karara değinildi. Bu kapsamda ise gün boyunca gerçekleştirilecek işlemlerde, açığa satış işlemleri için yukarı adım kuralının geçerli olacağı belirtildi.

Borsa İstanbul A.Ş. açıklaması şöyle;

BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 25/01/2022 tarihli seansta getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 26/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Başa dön tuşu