Ekonomi

BIST 50’deki yukarı adım kuralı devam edecek

Borsa İstanbul A.Ş. 20 Aralık tarihi itibari ile yeni bir uygulamaya geçiş yapmıştı. Bu uygulama kapsamında açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı başlatılmıştı. Bu Kural 20 Aralık’tan beri devam ederken ve 27 Aralık tarihinde sona ermesi planlanıyordu.

Dün itibari ile uygulanan kural için bugün sabah saatleri itibariyle yeni bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada yukarı adım kuralının 28 Aralık 2021 Salı günü itibariyle de devam etmesine karar verildiği belirtildi. INDEXIST: XU050 için böylece sürecin devam edeceği de görüldü.

“Yukarı adım kuralı devam edecek”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

#XU050 – ENDEKS için süreç bugün de devam edecek.

Başa dön tuşu