Sağlık

Bitter çikolata kanser düşmanı

Uzmanlar bitter çikolatanın kanserin düşmanı olduğunu belirtti.Bitter çikolatanın günlü belirli bir mevlaada tüketildiğinde stresi yok ettiği,kalp ve damar hastalıklarını önlediği ve kanser riskini azalttığı açıklandı.

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Bitter çikolata günlük bir miktar tüketildiğinde bile stresi yok ediyor, kalp-damar hastalıklarını önlüyor ve kanser riskini azaltıyor” dedi.

 

Bitter çikolatanın faydalarının çok olduğunun,kalp ve damar sağlığına,cilt sağlığına ve sterse iyi geldiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç açıklamalarında “Diyette çikolata tabii ki yasak değil, çok sevenlere ara öğün yerine kahvenin yanına neden eşlik etmesin? Unutmayın ne yediğiniz ile beraber tükettiğiniz miktarlar önemli. Özellikle diyetteyken tatlı krizlerini en hafif şekilde atlatmamızı sağlayan bitter çikolata, günlük bir miktar tüketildiğinde stresi yok ediyor, kalp-damar hastalıklarını önlüyor ve cildi gençleştiriyor. Vücudu yaşlanmaya karşı koruyan en önemli şeylerin başında antioksidanlar geliyor” dedi.

 

Kakao oranı yüksek olan bitter çikolatanın, sütlü çikolataya oranla 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini anlatan Enç, “Günlük bir miktar bitter çikolata tüketmek, yaşlanmaya karşı korurken, kanser riskini de en aza indiriyor. Araştırmalar haftada 2-3 kez tüketilen az miktardaki siyah çikolatanın kan basıncını düşürmede de etkili olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu