Ekonomi

Borsa İstanbul’da Açığa Satış İşlemleri İçin Yeni Karar

Borsa İstanbul’da dün alınan kararın bir benzeri bugün de geçerli olacak. BIST 50 için alınan karar 25 Ocak ve 26 Ocak 2022’de geçerliydi. Yapılan açıklamada açığa satış işlemlerinin 27 Ocak tarihinde de geçerli olacağı belirtildi.

İşte O Açıklama

Konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle;

BIST 50 Endeksinde yer alan paylara 25/01/2022 ve 26/01/2022 tarihli seanslarda getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 27/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Başa dön tuşu