Ekonomi

Borsa İstanbul’da Rusya – Ukrayna Gerilimi ve FED Baskısı Sürüyor

Yeni gün itibariyle yatırım şirketleri tarafından günlük bültenlere yer verildi. Borsa İstanbul’da neler bekleniyor? Piyasaları baskı altına alan kriterlerde son durum ne? İşte İntegral Yatırım, Alan Yatırım, İnfo Yatırım, Gedik Yatırım ve Ziraat Yatırım tarafından yapılan günün değerlendirmeleri.

integral

İntegral Yatırım

Küresel piyasalarda risk algısı ciddi şekilde bozuldu. Fed toplantısına yaklaşırken faiz artırım hızına yönelik algılar ve Rusya – Ukrayna gerilimi piyasa fiyatlarına sert bir şekilde yansıyor. Dün Rusya Borsasında %9’a varan sert kayıplar söz konusu olurken BIST 100 endeksinde %5 düzeyinde satış geldi. Ayrıca dün doğalgaz ve elektriğe yönelik kısıntıların sanayi şirketlerine olumsuz yansıdığını izledik. Bu sabah Asya endeksleri kırmızı bir tablo sunarken, dün artı kapatan ABD’de de vadeliler negatif eğilimliler. Borsa endeksinin sabah negatif bir açılış yapmasını bekliyoruz. Taktiksel olarak oldukça dikkatli olunması gereken bir noktadayız. 1940 seviyesi üzerinde tepki alımlarının gelmekte zorlanması halinde pozisyon ağırlığını azaltmak daha doğru bir strateji olabilir. Bugün gün sonu kapanışının 1940 altında kalması halinde riskli pozisyonlar ve kredili işlemler için elverişli bir ortam olmayacaktır. Buna karşın BİST 100 endeksinde düzeltme bölgesine doğru geriledik ve buralarda yukarı yönde tepki gelebilir. 1940 seviyesi üzerinde gün sonu kapanış olması ve bu seviye üzerine yerleşilmesi halinde mevcut pozisyonlar korunabilir.

Güne 2004 seviyesinde yatay yönlü seyir ile başlayan Bist 100 endeksi gün boyu satıcılı seyrini sürdürdü. 22 ve 50 günlük ortalamalarının altına geri çekilme yaşayan endekste kayıplar %5’i aştı. Endekste seans sonuna doğru kayıpların %5’e ulaşması ile devre kesici çalıştı. 1910 seviyesinde kapanış yapan endekste geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1835 seviyesi destek olarak izlenebilir. Olası tepki hareketinde ise 50 günlük ortalama seviyesi 1940 ve 22 günlük ortalama seviyesi 1980 direnç olarak izlenebilir.

Dirençler : 1940 / 1980 / 2050
Destekler : 1835/ 1810 / 1760

Teknik Olarak Bugün Hareketli Olmasını Beklediğimiz Hisseler: ADEL, AKBNK, AKSEN, EKGYO, EREGL, KCHOL, KORDS, KOZAL, OYAKC

gedik yatirim

Gedik Yatırım

Rusya- Ukrayna konusundaki jeopolitik risk ve endişeler yeni haftanın ilk gününde küresel hisse piyasalarında sert satışların yaşanmasına neden oldu. Yurt dışında derinleşen satışlarla BIST100 Endeksi’nde devre kesici çalışırken, endeks günü %5,02 oranında kayıpla 1.910,29 puandan tamamladı.

Gün içinde sert satışların yaşandığı ABD borsaları akşam saatlerinde kayıplarını geri alırken, ABD vadelilerinde bu sabah yeniden satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,41 – 13,43 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,46’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

Küresel ölçüde hisse senetleri endekslerinde riskten kaçınılan bir gün oldu. Ukrayna-Rusya gerginliğinin ön planda olduğu günde sertleşen satışlarla endekste devre kesiciler çalıştı ve işlemler erken sonlandırıldı. Dün gelen satışlar ile geçtiğimiz hafta salı günü gelen ve devre kesiciyle günü erken sonlandıran satışlar benzerlik gösterdi. Piyasada önemli destek ve trend kırılımlarında derinlik kayboluyor ve satışlar bir anda sertleşiyor.

Endekste düzeltmede %61,8 seviyesi 1.870’te bulunuyor. Gün içinde olası bir satışta bu seviyenin altına sarkılacak olur ise aralık ayında görülen dip seviyeler yeniden gündeme gelebilir. Bu nedenle 1.870 günün en kritik seviyesi olacak. Yukarıda ise 1.940 – 1.960 aralığı güçlü direnç bölgesi konumunda olacaktır.

 

Ziraat Yatirim

Ziraat Yatırım

BIST100 endeksi dün daha önce destek yaptığı 20 günlük ortalamasını kırdıktan sonra sert satışlarla karşılaştı. Söz konusu ortalamadan uzaklaşan endekste, 50 günlük ortalamanın da altında kapanışın gerçekleşmesi ve göstergelerin de yönünü aşağıya çevirmesi ile satıcılı seyir bugün de sürebilir. Olası satıcılı görüntüde öne çıkan hedef 1.845 bölgesinde.

info info yatirimjpg 1rP6o

İnfo Yatırım

Rusya Ukrayna gerginliğine ABD ve Avrupa Birliği de katıldı. Rusya – Ukrayna arasındaki tansiyon yükselmeye devam ederken, Rusya piyasaları Ukrayna – Rusya gerginliğinin etkisiyle dün %9’a yakın negatiflik gördü. Ayrıca Çin’in 39 savaş uçağının Tayvan hava sahasına girdiği belirtiliyor.

ABD tarafından açıklanacak yarınki Fed faiz kararından Mart ayında faiz artırımının hızlanması ve bilanço küçültülmesi olasılığını küresel piyasaların fiyatladığını görüyoruz. Bu haber akışları yurt içine de dün negatif yansıdı. Endeks 1.910’u test etti. Ayrıca İran’ın teknik sebeplerden dolayı Türkiye’ye gaz arzı kısıtına gitmesi sonrasında, elektrik santrallerine giden gaz kısıtlamasının da meydana gelmesi sonrasında OSB’lerde elektrik kesintileri yaşanmakta olup, bazı fabrikalar üretimlerinde sorun yaşadığı haberleri de medyada yer almaya devam ediyor.

Bugün piyasalar Kapasite Kullanım Oranına odaklanacak. Küresel piyasaların gündeminde ise yarın ki Fed kararı ve buradan çıkacak mesajlar önemli olacak. Hazine ve M aliye Bakanı Nureddin Nebati hafta sonu ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi. T oplantıda döviz konusunda çarpıcı mesajlar verdiği öğrenildi. Bakan Nebati’nin, “Elindeki DTH’ı Kur Korumalı Mevduata geçerek Kurumlar Vergisi istisnasından faydalanmak isteyen şirketlerden 10 milyar dolar döviz bozumu bekliyorum” dediği öğrenildi. Ayrıca, Nebati’nin enflasyonun 2022 sonuna kadar % 30’un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği de belirtildi.

ahlatci

Ahlatcı Yatırım

Endekste 6 hisse yükselirken 94 hisse düşüş gösterdi. 39,33 milyar TL işlem hacminin oluştuğu günde bankacılık endeksi %3,83, sanayi endeksi ise %5,41 düşüş gösterdi. Dünya endekslerine paralel geri çekilen endekste Rusya-Ukrayna jeopolitik riski, enerji kısıtlamalarının devam etmesi ve Fed’den gelmesi beklenen haber akışı etkili oldu. Endekste kapanışa doğru kayıpların yüzde 5’e ulaşmasıyla devre kesici devreye girerek günü kapattı. ABD borsalarının kapanışa doğru kayıplarını silmesi yarın endekste tepki yükselişine neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda önemli bir destek noktası olan 1.915 seviyesinin altında kapatan endekste %23,6 FİBO seviyesi olan 1.887 seviyesi önem taşıyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketlerde 2.030 ve 2.040 direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkarken aşağı yönlü hareketlerde 2.000 ve 1.985 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Dirençler: 1.930 / 1.945 / 1.965
Destekler: 1.900 / 1.885 / 1.875

Başa dön tuşu