Ekonomi

Borsa İstanbul’da Yeni Rekor!

Borsa İstanbul yapılan son kapanış sonrasında 2393 puana ulaştı. Elde edilen puan, Borsa İstanbul’un tüm zamanların en yüksek seviyeleri olurken borsa tarihi için önemli bir kilometre taşı geride bırakıldı. 2022 yılının ilk gününden itibaren yüzde 29 oranında artış kaydeden Borsa İstanbul, kırdığı rekor ile birlikte 2500 bandına yaklaştı.

Önümüzdeki dönemlerde yabancı yatırımcıların daha fazla pazarda yer alması, yeni rekorların kırılmasını sağlayabilir. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde özellikle Rusya’dan gelen yatırımcılar ile yakalanan hareketliliğin Borsa İstanbul’da pozitif bir etki yaptığı belirtildi.

Borsa İstanbul’da Gözler 2500 Puanda

Yılbaşı itibariyle 1857 seviyelerinde işlem gören Borsa İstanbul, Rusya Ukrayna arasında yaşanan savaş hali ile birlikte olumlu etkiler görmeye başladı. Bundaki en önemli etkenlerden birisi ise Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye’nin arabulucu görevi görmesi.

Türkiye’nin bu uzlaşı rolünü benimseyerek takdir ederken Türkiye ekonomik alanda da ciddi bir avantaj elde edebileceğini gösterdi. Yüksek kur hareketliliğine bağlı olarak Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için yatırımcılara uygun bir fiyatın sunulmuş olması, daha fazla yatırımcının güvenli liman olarak görünen Türkiye’ye yönelmesini sağlıyor.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde Borsa İstanbul’daki yükselişin önümüzdeki aylarda da devam edeceği belirtildi.

Başa dön tuşu