Şirket Haberleri

BOTAŞ’ta 10 Aylık Bütçe Yükü 126 Milyar TL

2022 yılı mart ayı itibariyle Merkezi yönetim bütçe verileri resmi olarak açıklandı. Raporlara göre Mart ayında bütçede 69 milyar liralık açık verilirken, bu açığın büyük bir kısmında BOTAŞ etkisi oldu. Zira son dönemlerde BOTAŞ’a yönelik yapılan kaynak aktarımlarında bütçeden önemli bir pay ayrılmıştı.

BOTAŞ’ta Açık Artıyor!

BOTAŞ’ın mevcut açık vermesinde yükselen enerji fiyatlarının etkisi oldukça yüksek. Resmi raporlardaki verilere göre sadece Mart ayı içerisinde cari transfer rakamı 1,7 milyar TL oldu. Bu transferin yanı sıra BOTAŞ’a yönelik yeni bir borçlanmaya da gidildi. 37,8 milyar TL tutarında bir borçlanma yapan BOTAŞ, böylece bütçedeki yükün de artmasına neden oldu. Açıklamalara göre rapor dönemine göre bütçenin yüzde 18’i sadece BOTAŞ için ayrıldı. Son 10 aylık periyota bakıldığında ise BOTAŞ’a bütçeden ayrılan toplam miktar 126,7 milyar TL oldu.

BOTAŞ’taki mevcut açıkta bir diğer etken ise TL’nin sürekli değer kaybetmesi. Doğalgaz ihracatında dolar üzerinden ödeme yapan BOTAŞ, sürekli artan enerji fiyatları ve dolar kuru nedeniyle maliyetlerini yükseltiyor. Konut tarifesine aynı oranda zam yapılmaması, BOTAŞ’taki açığı arttırıyor. Bu açıkla ilgili yapılan son değerlendirmelerde, konutlar için yüzde 70 oranında sübvansiyonun uygulandığı ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu