Sağlık

BOYUN FITIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ SEÇENEKLERİ

BOYUN FITIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Boyun fıtığı hayatımızı felç ediyor. Yaşanan ağrılar dayanılmaz hal alıyor, hareket kabiliyetimiz kısıtlanıyor. Boynumuzda 7 adet omurga kemiği bulunuyor. Bu omurga kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar vardır. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olmaktadır. Boyun fıtığı adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin bozulması ve taşması sonucu ortaya çıkan ve insan hayatını ciddi bir şekilde olumsuz olarak etkileyen bir hastalıktır.

BOYUN FITIGINDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Boyun fıtığında felç olma riski de bulunmaktadır. Bu durumda ameliyat şarttır. Fakat bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekmeden tedavi edilme imkânı vardır. Bu tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri ve ilaç tedavilerini destekleyecek fizik tedavi uygulamaları (sıcak uygulamalar, elektrik akımları, ultrasound uygulamaları, lazer ) lokal enjeksiyonlar, iğne ve manipülasyon uygulamaları, egzersiz fizyoterapisi en çok kullanılan tedavi seçenekleridir.

YENİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ

 Boyun fıtığında yukarıda saydığımız tedavi seçenekleri dışında yeni tedavi seçenekleri de ortaya çıkmıştır. Daha başarılı sonuçlar veren yeni tedavi yöntemleri de olarak geliştirilmiştir.  Bu yöntemlerden bir tanesi Dikey Traksiyon tedavisidir. Diğer bir yöntem ise bilgisayar destekli Dekompresyon cihazlarıdır. Ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %75 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda fıtık tedavisinde başarıyla kullanılan diğer bir yöntem Ozon Uygulamalarıdır. Fıtık olan omurga bölgesine yumuşak doku içine lokal olarak ozon uygulaması yapılabileceği gibi fıtıklaşmış disk içine yada omurilik kanalına da enjeksiyon yapılabilmektedir. Sonuç olarak günümüzde boyun fıtıkları ameliyatsız tedavi edilebilen hastalıklar grubuna girmiştir. Boyun fıtığı hastalığı olanların ameliyata olmaya karar vermeden önce bu tedavi seçeneklerini uygulamayı denemeleri ve bu imkanlara sahip hastanelere müracaat etmeleri çok iyi olacaktır.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrılardır. Hastalığın ilk döneminde boyun ve sırt ağrısı ön plandadır. Ağrılar bu bölgelerde kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlıyor. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kalınca bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlıyor. Tüm bunlar hareket kısıtlamasına ve hayatı olumsuz olarak etkilemesine neden oluyor. Çay ya da su bardağını dahi tutamayacak durumlar oluşuyor. Hastaların anlattıkları şikâyetler teşhis için oldukça yardımcı oluyor. Kesin tanı muayene ve MR incelemesi ile konuluyor. Benzer şekilde boyun ve kol ağrısı yapabilen diğer hastalıklardan ayırıcı tanısının yapılması tedavi planlaması için oldukça önemli. Benzer şekilde ağrılara yol açan boyun omurlarını tutan tümör veya enfeksiyonların gözden kaçmaması için muayene ve radyolojik incelemeler çok önemlidir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda boyun fıtığını dikkate almak ve tedavi olmak gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu