Ekonomi

Bu Hafta Piyasalarda Takip Edilecek 5 Kritik Gelişme

Küresel ekonomik hareketlilikte önümüzdeki günlerin en önemli gelişmelerinden birsi ABD’de yaşanacak. FED Çarşamba günü faiz kararını resmen açıklayacak. FED’in 2018’den bu yana ilk faiz artırımını açıklaması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta yeniden faiz artırması beklenirken, Japonya, Türkiye ve Brezilya’daki merkez bankaları da politika toplantıları yapacak. Son dönemlerde yüksek bir ralli içerisinde bulunan emtialar için de benzer bir belirsizlik hakim.

İşte Piyasalarda Takip Edilecek 5 Kritik Gelişme

FED Faiz Artırımı

Çarşamba günü yapılacak açıklama ile FED’in yeni faiz kararını açıklanacak. %7,9 ile mücadele eden FED’in 0,25 puanlık bir faiz artışına gitmesi bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, tüm küresel ekonomiklerde büyük bir tehdit yarattı. Belirsizlik arttığı gibi FED faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

İngiltere bankası

BOE Perşembe günü toplantı yapacak. Toplantı sonrasında yeni faiz kararı açıklanacak. Ülkede Aralık ayından bu yana 3. kez faiz artışına gidilmesi bekleniyor. FED gibi BOE’nin de çeyrek puanlık artışa gitmesi mümkün.

Emtia Rallisi

Emtia fiyatlarındaki yükselişin savaş sona erse dahi bitmesi beklenmiyor. Bu nedenle savaş sonrasında da emtialardaki hareketlilik devam edecek.  Savaş, petrol fiyatlarını 14 yılın en yüksek seviyelerine ve doğalgaz fiyatlarını rekor seviyeye yaklaştırdı. Buğday ve bakır fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Nikel fiyatı ise geçen hafta neredeyse ikiye katlandı.

Hisse Senetleri Mücadelesi

S&P 500 endeksi geçen hafta art arda ikinci haftalık düşüşünü kaydetti. Dow ise Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin belirsizliğin ağırlık kazanması nedeniyle arka arkaya 5. hafta geriledi. Tüm bu ekonomik darboğazda en çok etkilenenlerden birisi de hisseler oldu. S&P 500, 2022’de %11,8 düştü.

Merkez bankaları

Japonya Merkez Bankası’nın iki günlük toplantısı Cuma günü sona erdiğinde para politikasında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Enflasyon diğer ülkelere göre oldukça geride kalmış durumda.

Türkiye Merkez Bankası Perşembe günü enflasyonu açıklayacak. Enflasyon Şubat ayında son 20 yılın en yüksek seviyesi olan %54’e ulaşmasına rağmen faizin %14’te tutulması bekleniyor.

Brezilya Merkez Bankası ise Perşembe günü toplanacak. Bankanın arka arkaya 9. kez %11,75’e artış yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu