Güncel

Bünyamin Alaçamlı Tarım ve Hayvancılığı Konuştu

Tarım ve hayvancılığın işlendiği programda her hafta farklı bir yöre tanıtılıyor. Usta Gazeteci Çağatay Yıldırım Durmuş ile bir araya gelen Bünyamin Alaçamlı tarım ve hayvancılık ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Alaçamlı: Uzun yıllardan beri çeşitli ulusal kanallarda programlar yaptım son 2 yıldan buyana köytv’de seyir defteri programı adı altında tarım ve hayvancılık ile ilgili programlar yapıyorum. Türkiye genelinde çektiğimiz programlarda. Ortak sıkıntı göç sorunu Anadolu boşalıyor epey bir göç maalesef var, gezdiğimiz yerlerde genç nüfus çok az hal böyle olunca tarlada genç üretici bulmak çok nadir.

Çiftçi yenilikleri takip ediyor bilinçli üretim yapıyor gel gelelim vasıflı vasıfsız işçi bulmak  zor. Artık göç eden nüfusun tekrar köyüne tarlasına dönmesi gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla yavaş yavaş azda olsa bir dönüş başladı, geçen hafta çorumda idik patates ve soğan ekimlerini ekranlara taşıdık. Çalışınca oluyor çiftçi imkânları nispetinde tarımsal teknolojiyi takip ediyor çiftçinin en büyük problemi gübre ve mazot fiyatları bunlara bir düzenleme gelirse üretici işine sarılır emeğinin karşılığını alır ülkemizin kalkınması için tarım şart. Yapılan teşvikler artırılmalı ve hayvancılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu