Güncel

Çanakkale Savaşı, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda yeniden canlandırıldı

Gaziosmanpaşa Meydanı’nda, Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı dolayısıyla ‘Çanakkale Platformu’ kuruldu. Çanakkale Savaş sırasında yaşananların birebir canlandırıldığı Çanakkale Platformu’nda, savaş sırasındaki siperler, toplar ve tüfekler de kullanılıyor. Çanakkale ruhunun günümüze taşındığı etkinlikte ayrıca o günlerden bugüne miras kalan mektup da bir asker tarafından okundu.

Gösteri günde 3 defa sergileniyor

Platformdaki tiyatro oyunu 12.00, 14.00 ve 16.00 saatlerinde günde 3 defa sergileniyor. Tiyatro oyuncularının canlandırdığı oyunda savaşın en şiddetli anlarında Türk askerinin ve yaralı askerleri cephede tedavi etmeye çalışan hemşire kadınların hangi şartlar altında olduğu da anlatılıyor.

“Çocuklar daha çok etkileniyor”

Oyunda 57. Alay’ın komutanı olarak görev alan tiyatro oyuncusu Mehmet Sabri Arafatoğlu, Çanakkale Zaferi’nin her türlü imkansızlığa rağmen nasıl kazanıldığını anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Günde 3 defa sergilenen oyunun vatandaşlar tarafından da büyük bir ilgi gördüğünü kaydeden Arafatoğlu, “Bir plato kuruldu. Bu plato üzerinde 57. Alay, Seddülbahir ve pek çok cephe üzerinden Çanakkale’yi bir şekilde ifade ederek bu vatanın 253 bin şehit verilerek her türlü imkansızlığa rağmen nasıl kazanıldığını günümüz insanına dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Unutmamak ve unutturmamak adına. Bu iş aslında dün başladı. İlgi çok güzel. Günde 3 defa yapıyoruz aynı gösteriyi. Saat 2 ve 4 seanslarında daha da yoğun olacağı kanaatindeyim. İnsanların algısı muazzam özellikle çocuklar çok etkileniyorlar. Tahmin ediyorum eğer daha önce gitmemişlerse Çanakkale’yi ziyarete gideceklerdir” dedi.

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu