Güncel

Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıldönümü

Anma programı kapsamında Şehir Mezarlığının içerisindeki Garnizon Şehitliğinde tören düzenlendi. Törene, Malatya Valisi Mustafa Toprak, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, askeri ve mülki erkan, dernek ve oda başkanları, şehit aileleri ile öğrenciler katıldı.

Valilik, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, şehit aileleri ve Baro Başkanlığı tarafından şehitlik anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Saygı duruşu bulunularak, İstiklal Marşının okunması ve saygı atışının ardından Vali Mustafa Toprak, şehitlik özel defterini imzaladı.

Vali Toprak, “Necip Türk milletinin birlik ve beraberliği, aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğünün muhafazası uğruna tereddüt göstermeksizin canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen, bedenlerini katık edip mukaddes kanlarıyla her zerresini suladıkları bu toprakları vatan olarak bizlere kutlu bir miras bırakan aziz şehitlerimizin manevi huzurlarındayız. Anadolu’yu ebedi Türk yurdu yaptığımız Malazgirt’le başlayıp asla geçilemeyeceğini tescil ettiğimiz Çanakkale’yle devam eden ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı’yla nihayetlenen şanlı destanlarımız göstermiştir ki Türk milleti inanç, cesaret, mertlik ve yiğitlik abidesidir” dedi.

Türk Milletinin birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarının bozulmasına asla müsaade etmeyeceğini kaydeden Toprak, “Yüce Türk milleti, aziz vatanımızın yılmaz bekçisi olduğunu Sarıkamış’tan Gelibolu’ya, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar Anadolu coğrafyasına ilahi bir mühür gibi nakış nakış işlemiştir. İçimize sirayet eden hainlerin kirli elleriyle sahnelenmek istenen işgal planlarını 15 Temmuz 2016’da yine aynı ruh, bilinç ve cesaretle bertaraf ederek tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Üzerimizde hesap ve planları olanlar bilsinler ki “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla atalarımızın yiğit alınlarının değdiği kutsal vatan topraklarımız ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz son nefer, son nefes ve son damla kana kadar aynı cesaret ve kararlılıkla muhafaza edilecektir” ifadelerini kullandı.

Program kapsamında, Kongre ve Kültür Merkezinde de tören düzenledi. Anma töreni, şehitlik ziyaretinin ardından sona erdi.

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu