Ekonomi

Canikli, Moody’s’in açıklamasını değerlendirdi

Bir dizi ziyaretlerde bulunduğu Amasya’da katıldığı bir toplantının ardından habercilerin Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife indirmesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Moody’s’in tekrar görünümü durağandan negatife çevirmesi için kesinlikle hiçbir neden olmadığını, rasyonel bir neden olmadığını açıkça gösteriyor. Bu da aslında son aylarda uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşları vasıtasıyla Türkiye ekonomisi üzerinde yapılmak istenen, ulaşılmak istenen proje hedefin olduğunu bir kez daha gösteriyor” diye konuştu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesinin kalmadığını vurgulayan Canikli, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesi kalmamıştır. Özellikle Türkiye ile ilgili subjektif not değerlendirmeleri neticesinde rasyonel olmayan, gerçekçi olmayan not değerlendirmeleri neticesinde inandırıcılıklarını, güvenirliklerini kesinlikle kaybetmişlerdir. Bunu nereden anlıyoruz. Not indiriyorlar. Piyasa buna olumlu tepki veriyor. Yani Onların beklediklerinin tam tersine olumlu tepki veriyor” şeklinde konuştu.
28 Ocak’ta Fitch’in Türkiye’nin seviyesini yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinden sonra beklentilerin aksine Türk Lirası’nın değer kazandığını ve başta dolar olmak üzere dövizlerin değer kaybetmesinin önemli göstergelerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Canikli, “Yani bu konuda kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibilitelerinin kalmadığını, inandırıcılıklarını kaybettiklerini ve piyasa tarafından ciddiye alınmadıklarını çok net bir şekilde göstermektedir. Bu son alınan kararlarında bu çerçevede herhangi bir olumsuz etkisi olmamıştır ve olmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu