Dünya

Castro doğum günü mektubunda Obama’yı eleştirdi

Fidel Castro 90 yaşına geldi.Küba’nın efsane lideri Fidel Castro 90’ıncı doğum gününde çocuk tiyatrosu izledi.90’ıncı yaş gününde doğum günü etkinliği kapsamında çocuk tiyatrosu sahnelendi.Küba’nın efsane lideri Fidel Castro doğumgününde yazdığı mektupta ABD Başkanı Barrack Obama’yı sert bir dille eleştirdi.

Fidel Castro, başkent Havana’da bulunan ve Küba’nın en büyük tiyatrosu olan Karl Marx Tiyatrosu’ndaki etkinlikte, kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun arasında oturdu.

Castro 90’ıncı doğumgününde Obama’ya çattı!

19 Nisan’daki Küba Komünist Partisi Kongresi’nden beri halkın içine karışmayan Fidel Castro, 90’ıncı doğumgünü dolayısıyla kaleme aldığı mektubunda ise ABD Başkanı Barack Obama’yı eleştirdi.

Devlet televizyonunda yayımlanan mektupta Castro, doğum gününü kutlayan Kübalılara teşekkürlerini sundu.

Castro, “Parti üyeleri ve ilgili kuruluşlarla düşüncelerimi paylaşmam için bana güç veren, son günlerde aldığım saygı, selam ve övgüler için en derin şükranlarımı sunmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Castro, çocukluğuna ve gençliğine değindiği mektubunda, “Modern tıbbi yöntemler, evreni incelememe izin veriyor” ifadesine yer verdi.

Mektubunda, Obama’nın mayıs ayında Japonya’ya düzenlediği ziyaret sırasında Hiroşima’da öldürülen yüz binlerce insan için özür dilememesini eleştiren Castro, “Bu sebeple barışı koruma ihtiyacına çekiçle vurmalısınız. Böylece hiçbir gücün milyonlarca insanı öldürme hakkı olmayacak” ifadesini kullandı.

Castro 90’ıncı doğumgününde Obama’ya sert konuştu

Castro, Obama’nın mart ayında Küba’ya ziyaretinin ardından resmi Granma gazetesinde yayınlanan makalesinde, ABD Başkanı’nın uzlaşıyla ilgili yorumlarını, “Kübalılara kalp krizi geçirtebilecek bir şurup gibi” sözleriyle değerlendirmişti. Bin 500 kelimeden oluşan makalesinde, Domuzlar Körfezi Çıkarması’nı hatırlatan Castro, Küba’nın, “imparatorluğun” herhangi bir hediyesine ihtiyacı olmadığını yazmıştı.

ABD Başkanı Obama, Küba ziyaretinde Havana’da tarihi tiyatro binasında yaptığı konuşmasının başında “Buraya Soğuk Savaş’ın Amerika kıtasındaki son kalıntılarını gömmeye geldim” diyerek, Küba halkına dostluk eli uzattıklarını söylemişti.

Sağlık sorunları nedeniyle yönetimi 2006’da kardeşi Raul Castro’ya devreden Fidel Castro, 50 yıl önce iktidara getirdiği Küba Komünist Partisi Kongresi’nde yaptığı veda konuşmasında, hayatımın sonlarına yaklaştığını ifade ederek, partililerden fikirlerini yaşatmaya devam etmelerini istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu