Şirket Haberleri

CEO ile İşçi arasında ki ücret farkı büyüyor!

Politika Araştırmaları Enstitüsü'ne göre işçi ile CEO arasında ki ücret farkı gittikçe büyüyor. Yıllık CEO maaşı 2.5 milyon dolardan 10.6 milyon dolara yükseldi.

IPS (Politika Araştırmaları Enstitüsü) tarafından paylaşılan bir bilgiye göre en düşük maaş veren şirketler ve CEO’lar arasında ki ücret farkı inanılmaz açıldı. Verilere bakıldığında bir yıl içerisinde ücret farkı ortalamasının 604 kattan 670 kata çıktığı görülüyor. CEO maaşları yıllık 2.5 milyon dolardan 10.6 milyon dolara yükseldi. İşçilerde ise 3 bin 500 dolar artış görülüyor.

Bu da 25 bin doları işaret ediyor. Çalışma, maaş farkının bir yıl içinde ortalama 604 kattan 670 kata çıktığını gösterirken 49 şirkette bu farkın 1000 kattan fazla olduğu görüldü. İncelenen şirketlerdeki ortalama CEO maaşı yıllık 2,5 milyon dolardan 10,6 milyon dolara yükselirken, medyan çalışan maaşı sadece yıllık 3 bin 556 dolar artarak 23 bin 968 dolara yükseldi.

Şirketler, CEO’lara para basıyor!

300 şirketin 106’sında medyan işçi ücretlerindeki artışın yüzde 4,7 olan 12 aylık ortalama ABD enflasyonuna ayak uyduramadığı görülürken bu 106 şirketin 67’si dönem içinde hisse alımlarına toplam 43,7 milyar dolar harcadı ve CEO’ların hisse bazlı ödemelerini artırdı. IPS’nin Küresel Ekonomi Projesi’nin direktörü Sarah Anderson konu ile ilgili, “Pandemi sırasında, düşük ücretli çalışanlar ekonomimizin işleyişi için ne kadar önemli olduklarını gösterdi. 2021’de artan kârlarla birlikte şirketlerin ücret eşitliğine doğru büyük bir sıçrama yapma fırsatı vardı” değerlendirmesinde bulundu.

CEO ile İşçi arasında ki ücret farkı büyüyor!

BÜYÜK İSTİFA DALGASI

Şirketlerin maaş artışlarının enflasyonun altında kalması ve düşük ücretler, son dönemde işçileri daha iyi ücret, daha iyi çalışma koşulları veya iş-yaşam dengesi arayışında yeni davranışlara itti. “Büyük İstifa” olarak bilinen dalgada çok sayıda işçi son bir yılda şirketlerinden ayrılmaya başladı. Danışmanlık şirketi PwC tarafından mart ayında yapılan küresel bir ankete göre 5 işçiden 1’i önümüzdeki 12 ay içinde iş değiştirmesinin “muhtemel” olduğunu belirtti.

Diğer yandan COVID-19 pandemisi sonrasında yatırımcılar da şirketlerin çalışanlarına nasıl davrandığı ile daha çok ilgilenmeye başladı. Çalışma koşulları ile ilgili çıkan olumsuz haberler nedeniyle pek çok şirketin hisseleri borsada zarar gördü

 

Başa dön tuşu