Teknoloji

Chrome Metinlerin Bir Bölümünü Çevirme Özelliğini Test Ediyor

Google tarafından geliştirilen internet tarayıcısı Chrome, metnin sadece istenen bölümünü çevirmeye yarayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Google Chrome’da kullandığınız dil dışında, farklı bir dilin kullanıldığı içeriğin yer aldığı bir siteye girince otomatik çeviri seçeneği çıkıyor. Sunulan çeviri seçeneği sayfanın tamamını çeviriyor ve kullanıcıya belli bir bölüm için seçim yapma şansı tanımıyordu. Chrome, gelen geri dönüşler neticesinde çeviri özelliğinde kullanıcı deneyimi arttıracak bir özellik üzerinde çalışıyor.

chrome ceviri

Metinin Sadece Bir Bölümü Çevrilebilecek

Reddit’te yer alan Leopeva64-2 nickli kullanıcın ortaya çıkardığı çalışmaya göre Chrome artık metnin tamamını değil seçilen bir bölümünün çevrilmesi üzerine hazırlıklar yapıyor. Bu özellik Microsoft’un tarayıcısı olan Edge’de bir süredir yer alıyordu. Chrome tarafından özelliğin ne zaman kullanıcılar için aktif hale getirileceği açıklanmasa da test çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Yapılacak güncelleme ile birlikte kullanıcılar seçtiği metine sağ tıklayarak seçilen bölümü desteklenen dillerden herhangi birine çevirebilecek. Chrome’da bugüne kadar yer alan çeviri desteğinde metinin tamamı çevrilince bazı sorunlar meydana gelebiliyordu. Yapılacak değişiklikle birlikle cümle ya da paragraf bazlı çeviri seçeneği sayesinde yapılan çeviriden alınan verimin de artması bekleniyor.  Önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara sunulması beklenen özellik Chrome’un Canary sürümünde kullanılabiliyor ancak güncelleme geniş kitleler için henüz kullanıma sunulmadı.

Başa dön tuşu