Ekonomi

Çiğ Süt Fiyatları Ne Kadar? 2022’de Fiyatlarda Revizeye Gidilecek Mi?

Türkiye’de uzun zamandan beri çiğ süt fiyatları ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Üreticiler yem gibi pek çok farklı ürün fiyatlarında yaşanan artışa bağlı olarak süt fiyatlarında artışa gidilmesi gerektiğini söylerken 8 Aralık 2021 tarihinde süt fiyatlarında artış yapılmıştı. Ancak 2021 yılının Aralık ayındaki bu karar sonrasında üretimdeki maliyetlerin artmaya devam etmesi çiğ süt fiyatları için beklentileri yeniden arttırdı.

2022 Çiğ Süt Fiyatları Ne Kadar?

2022 çiğ süt fiyatlarında 2021 yılında alınan kararlar uygulanıyor. Bu doğrultuda 8 Aralık 2021 tarihinde alınan karar doğrultusunda çiğ süt fiyatı tavsiye satışı 4 lira 70 kuruş. Mevcut üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile 4 lira 70 kuruştan satılan çiğ süt, üreticilerin zarar yaşamasına neden oluyor.

Yaptığı açıklamalarda yemin kilosuna ödenen paranın 5 lira 35 kuruş olduğunu, 1 litre sütün 1 kilo yem alamadığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar süt fiyatlarının revize edilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Fiyatların revize edilmemesi halinde çok daha fazla anaç hayvanın kesime gideceğini ve Türkiye’deki süt üretiminin düşeceğini söyleyen Başkan Bayraktar, hayvancılık sektörünün korunması, süt üretiminin düşüş yaşanmaması adına hükümetin en kısa süre içerisinde adım atması gerektiğini söyledi.

Bakan Bayraktar’ın bu konudaki önerisi ise çiğ süt fiyatlarının istenen seviyelere çıkarılması ya da Çiftçi için yem fiyatlarının makul seviyelere düşürülmesi.

Başa dön tuşu