Dünya

Çin Merkez Bankası Faiz İndirimine Gidebilir 

Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz dönemde faiz indirimine giderek dikkat çekmiş ve faiz indiriminin devam edeceğinin sinyalini de vermişti. Cuma günü yapılacak toplantıda, yeni ay itibari ile faiz kararını açıklayacak olan Çin Merkez Bankası’nın faiz indirimine hazırlık yaptığı öne sürüldü. Çin’de ve Avrupa’nın önde gelen haber sitelerinde yer alan yeni gelişmelerde 2022 yılında ikinci kez indirime gidileceği ifade edildi.

Faiz İndirimiyle Yeni Düzenlemeler Gelebilir

Çin Merkez Bankası faiz indiriminin yanı sıra farklı düzenlemeler için de resmi duyurular yapabilir. Ülkedeki beklentiler, zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi yönünde. Üstelik Bloomberg tarafından yapılan ankette 22 ekonomistin 16’sının görüşü krediye uygulanan referans oranının düşürüleceği yönünde. Ekonomistlerin 12 tanesi ise Merkez Bankası’nın 10 baz puanlık bir indirim uygulayacağını düşünüyor. Şu anda ülkedeki politika faizi %2,85 seviyelerinde olurken yapılacak yeni indirimler ile birlikte faiz çok daha düşük seviyelere gerileyecek.

Ülkede zorunlu karşılıklar ile ilgili 2021 yılında benzer kararlar alınmış ve hem Kasım hem Aralık aylarında zorunlu karşılıklarda düşüşe gidilmişti.

Başa dön tuşu