Kripto Paralar

Çin’deki Kripto Yasağı Taylandlı Madencileri Sevindiriyor

Çin, geçtiğimiz aylarda kripto para madenciliğini ve kripto para alım satım işlemlerini yasaklamıştı. Bu gelişme Tayland‘da yaşayan madencilerin yüzünü güldürdü. Taylandlı bireysel madenciler, Çin’in yasaklarının ardından ellerindeki madencilik cihazlarını hızla çıkarmak isteyen Çinli madencilerden bu cihazları çok düşük fiyatla satın alıyorlar.

İsminin gizli kalmasını isteyen Taylandlı bir kripto para madencisi, Çin’de yaşanan gelişmeleri mutlulukla takip ettiğini; bu yasakların Tayland için bir fırsat doğurduğunu ve Çin’deki yasaklar sayesinde madenciliğe başladığını ekliyor. Kendisinin 30.000 dolara mâl ettiği güneş enerjili bir madencilik sistemi olduğunu ve bu sistemin 3 ayda kendisini amorti edeceğini söylüyor.

Pandemi döneminde ek gelir arayan birçok insan için madencilik sistemi oluşturmaya çalışan Pongsakorn Tongtaveenan firması, Çin’de elden çıkarılan madencilik cihazlarını Tayland’da satışa sunuyor.

Diğer taraftan Çin’deki kripto para yasağı yalnızca Tayland ekonomisine katkı sunmadı. ABD, Rusya ve Kazakistan gibi pek çok ülke kripto para madencilik faaliyetlerini artırdı ve madencilik dünyasında söz sahibi olmaya devam ediyor.

Çin Kripto Para Yasağı Nedir?

Çin Devleti öncelikle 2017 yılında yatırımcıları korumak adına ICO (ön satış) etkinliklerini yasakladı. Ardından kripto paraların giderek yaygınlaşmasıyla ülke içindeki servetin dışarıya tek bir tuşla kolayca çıkabileceği fark edildi. Bunun üzerine zaman zaman seslendirilen ve bölgesel yaptırımlar uygulanan yasa, ancak 2021 yılının ortalarında tüm Çin’de uygulanmaya başlandı. Böylelikle yeni yasayla birlikte ülke içindeki her tür kripto para, oluşum, borsa ve işlem yapma gibi etkinlikler yasaklandı.

 

 

Başa dön tuşu