Sağlık

Çin’den Paxlovid’e Acil Kullanım Onayı

Son dönemlerde vaka sayılarında ciddi risklerin ortaya çıkması ile birlikte Çin’de yeni bir dönem başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Pfizer ilaç şirketi tarafından geliştirilen Paxlovid Covid-19 hapı acil kullanım onayı aldı. Çin Ulusal Tıp ürünleri İdaresi tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı. 

İlacın hastalık belirtilerinin zayıf ve orta düzeyde olduğu, hayati risk oluşturabilecek hasta gruplarında bu hayatı riski ortadan kaldırdığı ifade edildi. Ülkede yeni dönemde ilacın; kronik rahatsızlıkları, kalp damar rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları ve şeker hastalığı bulunan kişilerde kullanılması planlanıyor. 

Paxlovid İçin ABD’de Benzer Karar Alınmıştı

22 Aralık 2021 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri İlaç Ve Gıda İdaresi tarafından da benzer bir karar alınmıştı. Ülkede 12 yaş ve üstündeki vatandaşlarda kullanılabiliyor. Ancak kullanımda ağır hastalık riski taşıyan hastalar tercih ediliyor. Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamada hastaneye yatışın ve ölüm riskinin yeni hap ile birlikte yüzde 88 oranında düşürüldüğü belirtilmişti.

Başa dön tuşu