Otomobil

Citroen, 2021’de Büyüme Rakamıyla Dikkat Çekiyor

Geçtiğimiz sene gerçekleştirmiş olduğu mikro mobilite çözümü Ami için yapılan lansmanda gözleri üstüne çekmeyi başaran Citroen, bu yılın sona ermesiyle birlikte satış rakamlarını paylaştı. Pandemi ve ekonomik nedenlerden dolayı daralan Türkiye pazarında büyümeyi başaran Citroen, ülkemizde yaklaşık olarak %5’lik bir büyüme oranına imza atmış. Bunun haricinde globelde de önemli bir konuma gelen Türkiye operasyonunun, Çin’den hemen sonra 7. sırada yer aldığını görüyoruz.

Citroen 2021 Yılı Büyümesinde En Çok Göz Batan Performanslar

Citroën, 2021 yılını binek otomobil dediğimiz segmente büyük bir başarı ile kapattı. Fransız asıllı dev otomobil markasının, C3 Aircross ve geçtiğimiz sene çıkış yapan C4 modelleri ile çok büyük bir başarıya imza attığı söylenmekte. 2021 yılındaki büyümede önemli bir katkı sunan modellerden birisi olan C3 Aircross’un satışları bir önceki döneme yaklaşık olarak %25’lik bir büyüme elde etmiş. Yeni çıkan C4 ise geçtiğimiz sene ülkemize giriş yapmasına rağmen büyük bir başarıya imza attı diyebiliriz. Sadece 6 aylık dilimde satılan bu modelin 2021’de en çok satılan ve büyümeye etkisi olan modeller arasında 3. sırada olduğu ifade ediliyor.

Markanın binek otomobil tarafında büyümesi ticari kısmı da etkilemiş gibi gözüküyor. Ticari arabalarda da rekor bir büyümeye imza atan Citroën bu alanda da başarılarına başarı katmaya devam etti. Berlingo Van modelinde 2020  yılına oranla yaklaşık olarak iki kat büyüme elde ederken, Jumpy 8+1 modelinde ise bu büyüme oranı 3 kat oldu diyebiliriz.

Başa dön tuşu