Sağlık

Çocuğunuz hırçınsa demir eksikliği olabilir

Çocuğunuzda hırçın hareketler yada agresiflik görüyorsanız çocuğunuzun vücudunda demir eksikliği yada fazlalığı olabilir.Çocuğunuz sürekli ağlıyorsa ve bağırıyorsa çocuğunuzun vücudundaki demir değerlerine baktırma fayda var.

Uzmanlarına göre, çocuğun sık sık huysuzlaşıp ağlama krizleri geçirmesinin altında demir eksikliği bulunabilir.

Demir eksikliği son yıllarda çok sık duyulur oldu. Çok ciddiye alınmasa da aslında sonuçları açısından hayati öneme sahip. Çocuklarda demir eksikliği ebeveynler için; iştahsızlık, büyüme geriliği, çarpıntı, öğrenme güçlüğü kadar pek çok can sıkıcı soruna neden olabiliyor.

Kolay anlaşılamayan demir eksikliği için anne ve babaların dikkatli olması gerekiyor. Peki erken evrede demir eksikliği nasıl anlaşılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Eroğlu Kayacık, ailelerin dikkatini demir eksikliğinin belirtilerine ve alınması gereken önlemlere çekti.

DEMİR EKSİKLİĞİNİN İLK BELİRTİLERİNE DİKKAT

Çocuklarda demir eksikliğinin gözle görülür ilk belirtilerinden biri renklerinin soluklaşması. Ağız kenarındaki çatlaklar, tırnaklarda şekil değişiklikleri ve kırılma, gözün beyaz kısmında mavi renk değişiklikleri de çocuğun yaşadığı bu sorunun dışarıdan anlaşılmasını sağlayan göstergeler olabiliyor.

YAŞITLARINDAN KÜÇÜK MÜ?

Çocuklarda çok sık rastlanan bir sorun olan demir eksikliği önemsiz gibi görülse de aslında oldukça önemli bir sağlık problemi. Dr. Kayacık’a göre, çocuğun tüm vücut mekanizması demir eksikliğinden etkileniyor. Demir eksikliği yaşayan çocuğun büyümesi yavaşlıyor, hareketsizleşiyor, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetleri her geçen gün artıyor.

AĞLAMA KRİZLERİNE GİREBİLİR

Demir eksikliğinin birçok yapısal etkinin yanında huy ve davranış değişikliklerine de neden olabildiğini söyleyen Kayacık, “Çocuklar özellikle anneye daha bağımlı, çekingen veya tam tersi huzursuz ve hırçın olup anlamsız ağlama krizlerine girebiliyorlar. Bu durumun nedeni tam olarak ortaya koyulmamakla birlikte, vücut eksikliğini hissettiği şeylerde bu şekilde farklı tepkiler verebiliyor” dedi.

DEMİR EKSİKLİĞİNE NASIL ÖNLEM ALMALI?

“Bazı çalışmalarda kalsiyumdan zengin besinlerin özellikle hem olmayan demirin emilimini azaltabileceği belirtilse de bazı çalışmalar da etkilemediği yönünde” diyen Dr. Kayacık, çocuklarda demir eksikliğine karşı alınabilecek önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

“Et, yumurta gibi hayvansal gıdalar süt ürünleri ile alındığında demir emilimi çok etkilenmiyor. Örneğin et ve yoğurt birlikte tüketilebiliyor. Ama yeşil sebzeler ile yoğurt beraber alındığında emilimi azaltabiliyor. Bu yüzden dengelemek için yoğurt ve sebze birlikte tüketildiğinde yanında C vitamini içeren içecekler içilmeli veya domates yenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu