Ekonomi

“Çok Yüksek Bir Enflasyon Sarmalının İçindeyiz”

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Cumhuriyet TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Dolar kurundaki hareketlilik ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faizi yüzde 14’TE sabit bırakması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kerim Rota, Türkiye’deki ekonomik sorunların günden güne büyüdüğünü ve adeta yüksek bir enflasyon sarmalı içerisine girildiğini ifade etti.

“Alım Gücü Düşüyor!”

Türkiye’deki ekonomik politikalara yönelik eleştirilerde bulunan Kerim Rota, konu ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı;

Türk vatandaşlarının alım gücünü belirleyen reel kur. Burada da Türk Lirası 1994’den bu yana en değersiz seviyesinde. Böyle baktığımızda kurlardaki bugünkü seviye bile alım gücünün çok aşınmasına sebep oluyor. Bir örnek vereyim size; ilk zamlı asgari ücret 31 Ocak’ta ve 4250 lira olacak. Ama Türk-İş’in açlık sınırı bu ayın 27’sinde açıklanacak. Muhtemelen 4250 liranın üzerinde olacak. Böyle baktığınızda bu belki de Türkiye tarihinde ilk defa olacak. Türk-İş bunu yıllardır açıklıyor, bazen nisan da bazen temmuzda düşer. Daha asgari ücret ele düşmeden bunun altına düştüğünü ben ilk defa göreceğim. Bu da çok yüksek bir enflasyon sarmalının içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bu sebeple asgari ücretlere yapılan artışın yılda 1’den mutlaka, 3 ayda bir 6 ayda bire çekilmesi gerekiyor.”

Başa dön tuşu