Güncel

Cudi Dağının Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Elips biçiminde olan Cudi dağı üzerinde 2000 metreyi aşan dört doruk vardır. Bunların en yükseği 2114 metre olup, bu tepelerden 2017 m. yüksekliğinde olanı “Nuh peygamber ziyareti tepesi” adını taşımaktadır.

Bazı yerleri sarp ve engebeli olmakla beraber çıkılması ve inilmesi çok kolay bir dağ olan Cudi Dağı, güney ve batı yönünden oldukça görkemli bir görünüşe sahiptir. Ayrıca güney kesiminden Dicle’ye sel ve çaylar dökülmekte; kurak bir bölgede yer almasına rağmen 500 milimetrenin üzerinde yağmur düşmektedir. Bundan dolayı 1500-2000 metreler arasında çam ve meşe ormanları mevcut olup ağaçların tahrip edilmiş olmasına rağmen dağın kuzey yamacında ormanlık yerler de vardır.

Cudi dağı, dinler tarihi ve bilhassa İslam dini bakımından oldukça önemlidir. Zira Kur’an-ı Kerim’de Hz. Nuh’un gemisinin tufandan sonra buraya oturduğu belirtilmektedir. Bu konudaki ayetin meali şöyledir: “Ey arz, suyunu yut ve ey gök -suyunu- tut! denildi. Su azaldı, iş bitirildi. Gemi Cûdî üzerine oturdu” (Hûd 11/44).

İncelemeler yapıldığında ise dağda barınacak birçok mağaranın bulunması, tepesinin geminin inişine uygun bir yüzey oluşturması ve beslenme imkanlarına sahip olunması, geminin oraya inmesi için yeterli ip uçlarını da vermektedir. Geminin oturduğu mahallin Yeşildağ adını alışı da dikkate edilmesi gereken bir husustur.

Kaynak sirnak.gov.tr

Başa dön tuşu