Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan doğalgaz desteği şartlarını ve kimlere yapılacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Ocak Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrasında arka arkaya yaptığı açıklamalar ile gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların doğalgaz kullanımından doğan yüksek faturalandırmalar nedeni ile doğalgaz desteği alabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik olarak yardıma muhtaç ailelerin doğalgaz desteğine başvurabileceğini ifade etti.

Doğalgaz desteği nedir?

Doğalgaz ve elektrik faturalarındaki ücretlendirmeler, vatandaşların avantajına olacak şekilde düzenlendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konu ile ilgili “Hane halkının kullandığı doğalgaz ve elektrik faturalarında tarifeler vatandaşlarımız lehine düzenlenmiştir. Ülkemizde 2002 yılında 150 kilovat elektrik ve 125 metreküp doğalgaz kullanımı karşılığında asgari ücretin yüzde 47’sini oluşturuyordu. Şimdi aynı miktarda elektrik, doğalgaz için asgari ücretin yüzde 13’ü seviyesindedir. Vatandaşımızı fiyat artışlarına ezdirmeme sözünü burada yerine getirdik.” dedi.

Doğalgaz desteği olarak yeni bir destek paketinin de başlatılacağını söyleyen Erdoğan, özellikle vatandaşların ekonomik anlamda yardıma muhtaç olması şartı ile doğalgaz desteğinden yararlanabileceğini söyledi. Buna göre doğalgaz faturalarında yardıma muhtaç olduğu tespit edilen aileler için doğalgaz desteği yapılacak.

Doğalgaz desteğine nasıl başvuru yapılır?

Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyenler için düzenlemelerin yapılmaya başlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların diğer sosyal yardım ve ödemelerde olduğu gibi yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da e-devlet üzerinden başvuru yapabileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu