Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dolmabahçe’de ekonomistlerle toplandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemlerdeki kur hareketliliklerini değerlendirmek üzere Türkiye’nin önde gelen ekonomist ve akademisyenleriyle önemli bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir açıklama yaparken, bu açıklamalarda Türkiye’deki fiyatlar için beklentiler dile getirildi.

“Fiyatları indirmesini bekliyoruz”

“Dolar yükselirken fiyatları yükseltenlerin kur düşerken de aynı hızda fiyatları indirmesini bekliyoruz. Fiyat indirimleri gerçekleşmezse, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığımız bunun üzerine gidecekler.” ifadelerini kullanarak toplantı üzerinden tüm Türkiye’deki perakendecilere mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’deki son ekonomik gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“IMF borcumuz yok!”

Faiz ve borçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IMF’ye göreve geldikleri andan itibaren borcun 23.5 milyar dolar olduğunu söyledi. Açıklamalara göre Türkiye’nin IMF’ye olan borcu 2013 yılının Mayıs ayı itibariyle kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle;

  • TCMB ‘nin Döviz rezervi 115 milyar dolar. Çok daha iyi bir konuma gelecek.
  • Amacımız bu güçlü altyapı üzerinde ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır.
  • Yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma anlayışını bir kenara bıraktık. Bunun yerine istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkeyi büyütme temelli bir ekonomi politikasına yöneldik.
  • Ekonomimizin üretim ve istihdam tarafında işler mükemmel gitmektedir. Finans kısmındaki dengeyi oturttuğumuzda yaz aylarıyla birlikte ülkemizin başka bir ekonomik iklime girdiğini göreceğiz.

Başa dön tuşu