Güncel

Dalaman Havalimanı Satıldı Mı? Dalaman Havalimanı’nı Kim Aldı?

Türkiye’nin özellikle yaz aylarında en çok kullanılan havalimanlarından birisi olan Dalaman Havalimanı, YDA Grup tarafından işletiliyordu. YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş için alınan karar sonrasında sürpriz bir gelişme yaşandı ve havalimanının imtiyaz haklarında satışa gidildiği belirtildi.

“Dalaman Havalimanı Satıldı Mı?” İddiaları Son Buldu

Türkiye’de uzun zamandan beri havalimanının satılması konusunda farklı iddialar gündemde yer alıyordu. YDA Grup’ın elinden çıkarmak istediği öne sürülen iddialar nedeniyle sürekli Dalaman Havalimanı Satıldı Mı soruları da gündeme geliyordu.

Bugün son dakika açıklamalarında ise YDA Grup ile Ferrovial arasında anlaşmanın sağlandığı duyuruldu. Açıklamalara göre Dalaman Havalimanı’nın imtiyaz haklarının yüzde 60’ı yeni satış kapsamında el değiştirdi. Dalaman Havalimanı’nın imtiyaz haklarının yüzde 60’ını 140 milyon euro karşılığında Ferrovial’e bırakmak için anlaşma imzaladı.2022 yılının ilk çeyreği itibariyle tamamlanacak devir işlemleri sonrasında havalimanında çoğunluk Ferrovial’e geçmiş olacak. İki taraf arasında hisse satış sözleşmesinin imzalandığı duyuruldu. Yeni anlaşma ile birlikte Ferrovial havalimanın imtiyaz haklarını 2042 yılına kadar elinde bulunduracak.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ferrovial Havalimanları CEO’su Luke Bugeja anlaşmadan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Bugeja, “Bu anlaşma, uluslararası turizm için Türkiye’de hızla büyüyen bir destinasyon haline gelen bir alanda havalimanı portföyümüzü çeşitlendirmek için eşsiz bir fırsat. YDA Group, Türkiye’de PPP modeli ile altyapı inşa etme ve işletme konusunda çok geniş deneyime sahip ve bu nedenle de bu projede bizler için ideal bir ortak.” dedi.

Başa dön tuşu