Güncel

DASK Adres Kodu (UAVT Kodu) Nasıl Öğrenilir?

Bildiğiniz üzere ülkemiz maalesef deprem bölgelerinden birisi. Ülkemizin neredeyse her coğrafi bölgesinde önemli deprem fay hatları yer almaktadır. Durum böyle olunca DASK yani diğer bir ismiyle Doğal Afet Sigortaları Kurumu sigortalama işlemi için dask adres kodunu kullanır. Yani eğer ki sizde ben evime deprem sigortası yaptırmak istiyorsanız, bir kaç belge dışında istenen en önemli şeylerden birisi dask adres kodudur.

DASK Adres Kodu Nedir?

Ülkemizde bildiğiniz üzere 1999 yılında çok büyük depremler meydana geldi. Bu depremler sonucunda ülkemizde bir çok insan vefat etti ve zarara uğradı. Bunun yanı sıra devletimizde çok ağır bir yük ile karşı karşıya kaldı.  Devletimiz yaralarını sardıktan sonra   Doğal Afet Sigortaları Kurumu bünyesinde yürütülmek üzere Deprem Sigortaları Poliçesi’ni oluşturdu. Bu poliçe, ülkemizde en çok meydana gelen doğal afetler içerisinde ilk sırada yer alan depremin yol açtığı bütün zararları telafi etmek amacıyla oluşturulan sigorta çeşididir. Dask adres kodu ise, evlerinizin sahip olduğu 10 haneden meydana gelen bir koddur. Bunlar devlet tarafınızdan evlerinize verilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Her evin dask kodu birbirinden farklıdır. Bunu TC numarası gibi düşünebiliriz.

Dask Adres Kodu Neden Kullanılmalı?

  • Bu kod sayesinde vereceğiniz hatalı bilgiler nedeniyle hatalı bir poliçe oluşmaz. Hataların önüne geçileceği için daks sigorta işlemi daha hızlı ve düzenli yürütülür.
  • Poliçe yenileme gibi işlemlerde size özel yapılacak olan indirimler DASK sistemine otomatik olarak kaydedilir. Bu sayede bu indirimleri kaçırmaz ve başvurmak için telaşlanmazsınız.
  • Bu kod sayesinde evinizin adresine ve bilgilerine çabucak erişileceği için deprem öncesi yapılan dask risk hesaplaması hız kazanır. Bunun yanı sıra deprem sonrası da vakit kaybı olmadan size ulaşılır.
  • Bu kod ile birlikte  sigortası olmayan evlerin tespiti yapılabilir.

DASK Adres Kodunu Nereden, Nasıl Öğrenebiliriz?

Evinizin kodunu öğrenmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Çok kolay bir şekilde bu kodu öğrenebilirsiniz. Dask’ın resmi web sitesinden de bu kodu öğrenebilirsiniz veya E-devleti kullanabilirsiniz. Biz E-devlet üzerinden işlemleri adım adım anlatacağız. E-devletten adres kodunuzu sorgulamak için şunları yapmalısınız;

DASK Adres Kodu
DASK Adres Kodu
  • İlk öncelikle E-devlete giriş yapıyoruz. Hesabımıza giriş yapalım. Sonra arama kısmına tıklıyoruz ve “Adres Bilgilerim” yazıyoruz. Yazdıktan sonra gelecek olan “NVİ Adres Bilgilerim” seçeneğine tıklayalım.
DASK Adres Kodu
dask adres kodu öğrenme
  • Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecek. Bu ekrandan adres bilgileriniz çıkacak, aşağıda yer alan nvi adres kodu sizin evinizin dask adres kodu oluyor. (Bazı bilgileri gizledim, sizde tüm bilgiler açık bir şekilde gelecek.)

2. Dask Kodu Sorgulama Yöntemi

DASK Adres Kodu

Bu kodu sorgulamanın bir diğer yöntemi ise adres kayıt sistemini kullanmak. İlk öncelikle https://adres.nvi.gov.tr/Home adresine giriş yapıyoruz. Sorgula butonuna tıklıyoruz.

Dask adres kodu sorgulama

Sorgula butonuna tıkladıktan sonra okla belirttiğimiz alandan bilgileri doldurun. Bu bilgileri doldurduktan sonra evinizin dask koduna ulaşabileceksiniz. İşlem bu kadar basit.

Başa dön tuşu