EkonomiDünya

Deutsche Bank: TL Değerinde Türkiye Çok Kırılgan Hale Geldi

Son aylarda yaşanan TL’deki değer kaybı, tüm dünya genelinde konuşulan konular arasında yer alıyor. Kuruluşlardan konu ile ilgili değerlendirmeler yapılırken, yeni bir açıklama Alman banka devi Deutsche Bank’tan geldi.

Kur Mevduatlarındaki Riske Dikkat Çekildi

Resmi kanallar aracılığı ile yapılan açıklamada, Türkiye’de kur mevduatının bir risk olduğu ve hükümetin döviz cinsi üzerinden borçlanma yapacağından dolayı bu borçlar nedeniyle ciddi bir ekonomik sorun yaşayabileceği ifade edildi. Yatırıma teşvik eden Türkiye’nin, dövizlerde ya da altında yukarı yönlü yaşanacak tüm yükselişlerde daha fazla bütçe harcaması yapması gerektiğini belirten banka, bunun uzun vadede sürdürülebilir bir politika olamayacağını da net bir şekilde vurguladı.

Bankanın 2022’nin ilk çeyreğine yönelik tahminlerinde ise özellikle politika faizinde bir artış yapılması gerektiği vurgulandı. Raporda öngörülen bu durum, artan faize bağlı olarak farklı problemlerin de yaşanmasına zemin hazırlayacak. Kur korumalı mevduat sistemine yönelik kapsamlı bir analiz gerçekleştiren Deutsche Bank, Türkiye’de ekonomik çıkmazdan kurtulmak adına getirdiği bu program nedeniyle çok büyük bir mali yük altına girebileceğini ifade etti.

Banka tarafından yapılan değerlendirmenin son bölümünde ise 2022 yılının ilk çeyreğinin sonu ile Türkiye’deki politika faizini 1000 baz puan artırılacağı ve böylece yüzde 25’lik seviyelere ulaşılacağı vurgulandı.

Başa dön tuşu