Ekonomi

Dikkat Çeken Altın Yorumu: Piyasalarda Satış Baskısı Sürüyor!

Altında FED kararı ile birlikte aşağı yönlü hareketlilik başladı. Altının geleceğine yönelik yapılan analizlerde ise uzun vadede iyimser bir tabloya dikkat çekildi.

Gram Altın Kaç Para? Serbest Piyasa Altın Fiyatları Güne Nasıl Başladı?

İşte Günün Dikkat Çeken Altın Yorum

info info yatirimjpg 1rP6o

İnfo Yatırım

Hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları 1850 doların üzerindeki seviyeleri test etmişti. Özellikle yaşanan jeopolitik gelişmeler ve azalan risk iştahı altını destekleyen başlıca unsurların başında yer almıştı. Fakat FED ile birlikte altında aşağı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri olan FED toplantısı sonrasında banka faiz oranında beklentilere paralel olarak oranlarda bir değişiklik yoluna gitmedi. Ve Mart ayında faiz artışının ilk adımlarının atılabileceği beklentilerini oluşturdu. Keza Fed Başkanı Powell’da basın toplantısında bu açıklamalarda bulundu. Yeni günde de gözler yine ABD’de olacak.

Ülkeden gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820 – 1832 – 1855 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1800 – 1785 – 1770 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Alan Yatırım
Alan Yatırım

Alan Yatırım

FED’in faiz artırım beklentilerinin yakında olması altın fiyatlarını aşağı yönlü etkilemiştir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan ABD enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna konusunda oluşturduğu jeopolitik risk tarafında yapılan olumlu adımlar momentuma destek vermektedir.

Altının ons cinsi, günü 1.61% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli 1827.52’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 1838.62’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,826.00 ve 1,841.00’de, destek seviyeleri ise 1,811.00 ve 1,796.00’de bulunmaktadır.

Ahlatcı Yatırım
Ahlatcı Yatırım

Ahlatcı Yatırım

Ons altında Fed toplantısında faiz artışına Mart toplantısında karar verileceği, faiz artmadan bilanço küçültme adımının atılmayacağı ve varlık alımlarının Mart ayında biteceği açıklansa da geri çekilmenin güçlü dolar ve yükselen tahvil faizleri ile birlikte yaşandığını görüyoruz.

Ana etken Powell açıklamalarında bilanço küçültmenin daha önceki örneklere göre daha hızlı ve erken olabileceği yönündeki söylemleri etkili oldu. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde ons altında 1.820 ve 1,1830 dolar direnç seviyesinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 1.807 ve 1,1800 dolar destek seviyeleri takip edilebilir.

yapikredi

Yapı Kredi

FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Toplantı sonrası gerçekleşen basın toplantısında verilen sinyallerinde beklentilere paralel olduğu söylenebilir. Açıklamalar beklentileri karşılamakla birlikte enflasyona ilişkin temel senaryomuz olmamakla birlikte yüksek enflasyonun uzun sürme riski var açıklaması tahvil faizlerini dolayısı ile ons altın fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi. Basın toplantısı sonrasında piyasalarda yaşanan satış baskısının devam ettiği gözlemlendi.

Bugün ve yarın piyasaların denge bulma çabası içerisinde volatil olması beklenebilir. Ons altın fiyatları da Powell’ın oldukça şahin gelen demeçlerinin ardında 1.1816 seviyesine kadar geri çekildi. 1.800 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gücünü koruduğu söylenebilir. Kısa vade için dalgalı orta ve uzun vade olumlu görüşümüzü koruyoruz.

Bugün açılışta 1.815 seviyesinde başlayan ons altın fiyatlarında 1.811 ve 1800 seviyeleri gün içi destek; 1.829 ve 1.843 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Başa dön tuşu