Ekonomi

Doğalgaz fiyatlarında yeni bir artış daha yapıldı

Avrupa doğalgaz fiyatlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Rusya’dan Avrupa’ya gönderilen doğalgaz arzında düşüş yaşanması sonrasında bölgedeki doğalgaz fiyatlarında arz sorunları nedeniyle yukarı yönlü bir hareketlenme yaşandı. Avrupa genelinde soğuk havaların da etkili olması sonrasında doğalgaz fiyatları için resmi bir şekilde zam yapılması gerektiği ifade edildi. Özellikle Almanya gibi ülkelerde Rusya’dan gelen doğalgaz sıfıra düşerken bu durum nedeniyle bölgede doğalgaz üzerinden yeni bir kriz yaşanmaya başlandı.

Avrupa doğalgaz fiyatları zamlandı

Aralık ayında yapılan artışlar sonrasında yeni bir zam daha yapıldı. Yeni tarifeler ile birlikte doğalgaz fiyatlarında megavat saat başına 180 Euro gibi bir bedel belirlendi. Avrupa’da doğalgaz fiyatları için yüksek fiyatların belirlenmesi yeni bir enerji krizinin daha yaşanmasına yol açtı.

Bugün Hollanda’da yaşanan gelişmelerde ise Hollandalı TTF’de, 1000 metreküp gazın fiyatı bugüne 1028 dolarla başladı, ilerleyen saatlerde de 1034 dolara ulaştı. 2021 yılında aynı birim gaz fiyatı 550 dolar seviyelerindeydi. Bu nedenle maliyetler son tüketici için 2 kata varan artış yaşadı.

Başa dön tuşu