Ekonomi

Dolar hızla yükselmeye devam ediyor!

Dolar son zamanların en yüksek seviyelerine çıktı. Hızla yükselen dolar 16 TL’yi aştı. Bu hız ile yükselmeye devam ederse 17 TL’yi bulabilir.

Dolar ve Euro geçtiğimiz aylarda çok sert bir düşüş gerçekleştirmişti. Ancak, bu sert düşüşün ardından tekrar yükselmeye başladı. Bir dönem sabit kalsa da kademeli olarak yükselmeye devam etti. Özellikle son zamanlarda yükselişini hızlandırdı. Dolar ve Euro’daki bu hızlı artış vatandaşı korkutmaya başladı.

Dolar hızla yükseliyor! 17 TL’yi bulabilir

Dolar/TL ve Euro/TL, yükselişine devam ederken TL varlıklarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faizle ihracat, üretim istihdam hedefli politikalara devam edeceklerini açıklaması fiyatlanıyor. Dolar/TL, Mayıs ayyında başlayan ve TL’de yüzde 10 değer kaybı ile sonuçlanan sert yükseliş ardından 16.5 etrafında birkaç gün sakin seyir izledikten sonra tekrar yükselişe geçti.

6 Haziran’da 16,60’ın üzerine çıkan dolar/TL, bugün de 20 Mayıs 2021 sonrası gördüğü en yüksek seviyeleri 16,75’in üzerine taşıdı. Benzer grafiklerle hareket eden Euro/TL’de 17,98’e kadar yükseliş gösterdi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,07 artışla 2.650 puan ile yatay başladıktan sonra endeks 2,630 puanlara doğru geriledi. Gün ortası itibari ile işlemler yüzde 0,5 civarı zarar ile devam ettiriliyor.

Dolar, Artışa hızla devam ediyor!

Bugün Hazine’nin 6 ve 10 yıl vadeli tahvil ihaleleri de takip edilecek.

TCMB’nin geçtiğimiz hafta yayımladığı PPK özetlerinde de mesajını verdiği teminat, likidite, makroihtiyati tedbirlerden bir kısmı dün açıklandı. Sistem TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı yönde oldu.

Diğer yandan NATO kapsamındaki gelişmeler, Türkiye’nin Batı ile ilişkileri, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler, Lavrov ziyareti, Suudi Arabistan yöneticilerinin muhtemel Türkiye ziyareti, ek göstergenin bütçeye etkisi takip edilecek.

Başa dön tuşu