Ekonomi

Bakan Nebati’den dolardaki düşüş sürecek mi yanıtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati NTV’nin canlı olarak ekranlara getirdiği programına katıldı. Programda ‘Türkiye Ekonomi Modeli‘ni detayları ile anlatarak açıklanan mevduat programına değinen Bakan Nebati ilk gün itibariyle 10 milyar TL’lik bir mevduata geçişin olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’nin gündemindeki en önemli madde Dolar – TL kuru olduğundan dolayı Bakan Nebati’nin bu konuda yaptığı açıklamalar programa damga vurdu.

Dolardaki düşüş sürecek mi?

Bakan Nebati yaptığı açıklamalarda, pazartesi akşamına kadar olan yükseliş bir köpüklenme olarak tanımlandı. Köpüğün gitmeye başladığını söyleyen Bakan Nebati, verdiği bu örnek ile birlikte dolardaki düşüşün devam edeceği mesajını verdi.

dolardaki düşüş sürecek mi
Bakan Nebati’den dolardaki düşüş sürecek mi yanıtı

Açıklamalarında bireysel yatırımcılara da çağrılarda bulunan Bakan, ihanet varan yorumlara karşı dikkatli olunmasını ve bu tip spekülasyonlara kulak asılmaması gerektiğini belirtti. “Yaza kalmadan çok hızlı bir değişimi göreceğiz. Güven geldi, itibarımız yeterli, önümüzdeki sürece bakış açısı belli. Türkiye’nin her alanda tecrübesi var. Dolayısıyla bu yazdan itibaren hızlı bir şekilde dönüşümü göreceğiz.” diyerek düşük faiz, sıcak para yerine doğrudan yatırım gibi değişimlerle Türkiye’nin ivme kazandığını belirten Bakan Nebati, bu açıklamalarıyla Türkiye’de gece saatleri itibariyle hareketli bir gündemin yaşanmasını sağladı.

Başa dön tuşu