Ekonomi

Döviz haftaya sert girdi! İşte 27 Aralık Dolar- TL kurundaki son durum

27 Aralık 2021 tarihi itibarıyla kurların güne başlangıcı sakin olsa da piyasa açılışı yakınlaştıkça hareketlilik artış gösterdi. Özellikle geçtiğimiz hafta boyunca ciddi bir gerilemenin yaşandığı döviz kurları, 2021 yılının son haftasında yukarı yönlü hareket edeceğinin ilk sinyallerini vermeye başladı.

dolar 2

27 Aralık Dolar- TL kurundaki son durum ne?

Geçtiğimiz hafta 18,40 seviyelerine kadar yükseliş kaydeden ve daha sonrasında %40 oranında değer kaybeden Dolar TL kuru, bu sabah saatleri itibariyle 11 liraya yakın bir seviyede başlangıç yaptı. Ancak özellikle 09.00 itibari ile başlayan hareketlik doların 11.50’ye kadar çıkış yapmasına neden oldu.

euro

27 Aralık Euro- TL kurundaki son durum ne?

Euro’ya bakıldığında ise özellikle 12.40 ile 12.45 seviyeleri arasında bir değişim ile güne başlangıç yapılmıştı. Ancak yaşanan artış Euro’da yükselişe neden oldu ve Euro 13 liranın üzerine çıktı.

Satışa devam edilecek mi?

Geçtiğimiz hafta yüksek oranda satış yapılması ile birlikte düşüş yaşanması sağlanan dolarda bu hafta nasıl bir stratejinin izleneceği merak ediliyor.  Reuters’ın hesaplamalarına göre 8,5 milyar dolar sadece geçen hafta içerisinde elden çıkarılmıştı. Aralık ayı itibariyle doğrudan müdahalelerin de başlaması ile birlikte ay başından beri satışı yapılan dolar miktarı 18 milyar dolar oldu.

Başa dön tuşu