Ekonomi

Dünya Bankası’ndan Yeni Türkiye Büyüme Tahmini

Avrupa ve Orta Asya (ECA) Bölgesi Ekonomileri başlıklı yeni rapor yayınlayan Dünya Bankası, Türkiye için olumsuz gelişmelere yer verdi. Pandemi nedeniyle bölgede yaşanan küçülmeye ve ekonomik sorunlara vurgu yapan Dünya Bankası, Türkiye büyüme tahmininde revizeye gitti ve tahminlerini düşürdü.

Dünya Bankası Büyüme Tahminini Düşürdü

Türkiye ekonomisi için 2022 yılındaki büyüme tahminini yüzde 2 olarak açıklayan kurum, yaşanan gelişmeler sonrasında bu tahminini 1,4’e çekti. Faiz indirimi için olumlu değerlendirmeler yapan kurum, buna karşı ülkedeki makro-finansal istikrarsızlık nedeniyle düşüş yapıldığını söyledi. Tüm bu etkenler dahilinde Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle pek çok sorunların yaşanmasını bekleyen Dünya Bankası, bu gelişmeleri gerekçe göstererek tahminin güncelledi.

Raporda Türkiye dışındaki ülkeler için de ciddi risklere vurgu yapıldı. Rapora göre Belarus, Kırgızistan, Moldova ve Tacikistan’da bu yıl resesyon bekleniyor. Euro bölgesindeki tüm ekonomilerin zorlanacağını söyleyen Dünya Bankası, benzer eğilimin tüm ülkelerde beklendiğini de belirtti.

Başa dön tuşu