EkonomiDünya

Dünya Ekonomisi 2022’de ilk kez 100 trilyon doları aşacak

İngiliz danışmanlık şirketi olan Cebr, 2030 yılına yönelik yeni öngörülerini kapsayan bir rapor paylaştı. Raporda özellikle Çin’in dünyanın en büyük ekonomisi olarak yer almaya başlayacağı belirtilirken dünya ekonomik ligi tablosunda ciddi değişimlerin yaşanmasının beklenildiği ifade edildi.

Dünya Ekonomisinde beklenen değişimler neler?

Dünya ekonomisinde Çin’in yanı sıra Hindistan da önemli bir atılım gerçekleştirecek ve Fransa ile İngiltere’yi geçerek 6. büyük ekonomi olarak yer almaya başlayacak. Almanya ise tahmini olarak 2033 yılında Japonya’yı geçme yolunda ilerleyecek.

Rusya ise uzun bir aranın ardından ilk 10 sıraya giriş yapacak. Endonezya için beklentiler ise 2034 yılı itibariyle listenin 9. sırasında yer alması yönünde.

Dünya ekonomisinde yaşanan tüm bu değişim, küresel olarak büyük bir ekonomiye ulaşılmasını da sağlayacak. Bu konudaki tahminler ise öncelikle Gelecek yıl için yapıldı. 2022 yılında ilk kez 100 trilyon doları aşması beklenen küresel ekonomi, böylece pandemi baskısına ve virüs tehdidine rağmen ekonomik alanda büyümenin rekor yılı olacağını gösterdi.

Başa dön tuşu