Otomobil

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otomobil Lightyear 0 Tanıtıldı

Tek şarjla 7 ay kullanılabilen Lightyear 0 görücüye çıktı.

Dünyanın ilk güneş enerjili otomobili Lightyear 0 görücüye çıktı. Tek şarjla 7 ay kesintisiz kullanılabilen aracın merak edilen özellikleri haberimizin devamında…

Artık içten yanmalı motor devri kapanıyor. Elektrikli otomobillerin sektörde ipleri eline almasının ardından, dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan otomobili Lightyear 0 ile karşı karşıyayız. Otomobil sektöründe devrim niteliğindeki bu hareket, Avrupa merkezli Lightyear üreticisinden geldi.

Lightyear, iddialı buluşunu Hollanda’da gerçekleştirilen bir etkinlikte tüm dünyaya tanıttı. Basın mensuplarının da bulunduğu lansmanda, güneş enerjili aracın özellikleri de ortaya çıktı. Bu araç, dünyanın ilk üretime hazır güneş enerjisiyle çalışan arabası olacak.

LIGHTYEAR 0 ÖZELLİKLERİ

60 kWh’lık bataryaya ve 4,8 metrekarelik güneş panellerine sahip olan otomobil için 6 yıldır çalışmalar devam ediyordu. Çalışmaların sonuna gelindi. Dünyanın ilk güneş enerjili otomobilinin sunduğu özellikleri şöyle…

Lightyear 0

Lightyear 0’ın dört tekerlek motoru da bağımsız olarak kontrol edilebiliyor. 174 beygir güç, 1.720 nm tork üretme kapasitesine sahip olan aracın maksimum 160 km hıza çıkabildiği açıklandı. Sıfır-100 km’ye hızlanması 10 saniyenin altında olan, 625 km toplam menzil sunan Lightyear 0 özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Aracın güneş panellerinden günde 70 km’ye kadar menzil kazanabildiği belirtildi.

ŞARJ ETMEDEN 7 AY KULLANILABİLECEK

Otomobilin Hollanda iklimine benzer ülkelerde 2 ay, Portekiz ve İspanya benzeri iklimlerde ise tam 7 ay boyunca şarj edilmeden kullanılabileceği belirtildi. Hava durumu iyi olduğunda 35 km kazandıran araç, şirketin resmi internet sitesinde ön siparişe açıldı. Lightyear 0 fiyatı ise 250 bin Euro gibi dudak uçuklatan bir rakama sahip.

Başa dön tuşu