Güncel

Duru Bulgur’un Açıklamasına Rekabet Kurumu’ndan Yanıt!

Rekabet Kurumu tarafından yapılan son açıklamada Duru Bulgur için 4.4 milyon liralık idari para cezası verilmişti.

Rekabet Kurumu Duru Bulgur Kararını Açıkladı

Bu cezanın ardından ise basın açıklaması yapan Duru Bulgur, ifadelerinde delil bulunmamasına rağmen verilen cezanın kabul edilmediği ve karara itiraz edileceği belirtildi. Duru Bulgur’un açıklamalarında 2018 yılındaki araştırmaların tam tersinde karar verildiği de vurgulanmıştı.

Duru Bulgur’dan ceza açıklaması

Rekabet Kurumu’dan Açıklama

Bu resmi açıklama sonrasında bugün Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda iddialara açıklık getirildi. Açıklama şöyle;

Rekabet Kurumunun internet sitesinde de duyurulduğu üzere, Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş. (DURU BULGUR)’nin Konya ve Karaman bölgelerinde yer alan perakende zincirlerine yönelik satışlarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddiasını konu alan soruşturma, Rekabet Kurumunun 17.02.2022 tarihli toplantısında alınan 22-09/130-50 sayılı karar ile sonuçlanmıştır. Bu karar çerçevesinde,  DURU BULGUR’un 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (4054 sayılı Kanun)’un 4. maddesini ihlal ettiğine ve anılan teşebbüse idari para cezası uygulanmasına hükmedilmiştir.

Söz konusu soruşturma, 2018 yılında DURU BULGUR hakkında aynı iddialara ilişkin olarak yapılan önaraştırma sonucunda alınan 08.03.2018 tarihli ve 18-07/112-59 sayılı Rekabet Kurumu kararının Ankara 13. İdare Mahkemesinin 17.09.2020 tarihli kararı ile iptal edilmesi sonrasında, Mahkeme kararının gereğini yerine getirmek üzere açılmıştır.

2018 yılındaki önaraştırma sonucunda Rekabet Kurumu, elde edilen deliller ışığında DURU BULGUR’un perakendecilerin raf fiyatlarına müdahalesi olduğu tespitini yapmıştır. Rekabet Kurumu tarafından söz konusu müdahale ile ilgili olarak DURU BULGUR’a 4054 sayılı Kanun’un 9 (3). maddesi uyarınca yeniden satış fiyatının tespit edilmesi olarak değerlendirilebilecek uygulamalarına son vermesi gerektiği yönünde görüş bildirilmesine karar verilmiştir. Dolayısıyla ilgili Rekabet Kurumu kararında, DURU BULGUR’un herhangi bir rekabeti ihlal içinde olmadığı anlamına gelecek bir sonuca ulaşılmamıştır.

Ankara 13. İdare Mahkemesi ise önaraştırma sonucunda elde edilen delillerin DURU BULGUR’un eylemlerinin 4054 sayılı Kanunda belirlenen bir ihlal kapsamında olduğuna işaret ettiğini belirterek, araştırmanın genişletilmesi suretiyle elde edilecek bilgi, belge ve delillerin değerlendirilmesini teminen DURU BULGUR hakkında soruşturma açılması gerektiğine hükmetmiştir.

Mahkeme kararına istinaden açılan soruşturma kapsamında, mahkeme kararında işaret edilen hususlar da göz önünde bulundurularak hem önaraştırma döneminde elde edilen deliller hem de soruşturma safhasında yapılan yerinde incelemelerde elde edilen 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin yeni bulgular, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiş ve DURU BULGUR’un yeniden satış fiyatının belirlenmesi niteliğindeki eylemlerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlali niteliğinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Başa dön tuşu