Ekonomi

EBRD Türkiye’ye 2 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Bloomberg HT’de canlı bağlantı gerçekleştiren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigternik Türkiye’de yapılması planlanan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında 2021 yılında kurumun Türkiye’ye 2 milyar Euro yatırım yapıldığını hatırlatan Jürgen Rigternik, 2022 planlarında da aynı seviyede yatırımın bulunduğunu söyledi.

2009 yılından itibaren Türkiye’yi planlarına alarak yüklü miktarlarda yatırım yapan kurumun bugüne kadarki toplam yatırımı 15.5 milyar Euro oldu. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 38 farklı ülkede farklı alanlara yatırımlar yapan şirket, bu sayede önemli bir ekonomik hareketlilik yaratıyor.

EBRD’de Hedef Yeşil Ekonomi

Jürgen Rigternik, 2022 yılında Rusya ve Ukrayna gerginliğin devam etmesi halinde Türkiye’nin turizm hareketliliğinde ciddi bir kayıp yaşayabileceğini ifade etti. Türk lirasının değer kaybetmesinden dolayı ülkenin zorlu bir ekonomik dönemden geçtiğini belirten Jürgen Rigternik, 2022 ve sonrasında Türkiye’de yeşil ekonomiye geçiş için kurumun destek vereceğini söyledi. Jürgen Rigternik 2 milyar Euro’luk rekor yatırım ile önemli bir katkı sağlayacaklarını ifade etti.”

 

Başa dön tuşu