Ekonomi

Egzoz Emisyon Muayene Ücreti 2022 Fiyatları Belli Oldu

Araçların TÜVTÜRK istasyonlarında periyodik olarak muayene yaptırılması gerekirken, bu muayenelerde egzoz emisyon ölçümleri de gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, araçları için TÜVTÜRK istasyonlarında ya da yetkili olan merkezlerde egzoz emisyon muayene işlemlerini yaptırabiliyor. Araç muayene fiyatları ile birlikte egzoz muayene ücreti 2022 yılında benzer şekilde artış gösterdi.

İşte Egzoz Emisyon Muayene Ücreti 2022 Tarifesi

2022 yılında araç muayene ücretlerinde %36,2 oranında artış yapıldı. Bu artış ile benzer bir şekilde egzoz muayene işlemlerinde de artış yaşandı. Artışla birlikte her araç için 110 TL olarak bir fiyat belirlendi. Bu nedenle de 2022 yılı itibari ile araç muayene işlemlerinin yaptıracak kişiler için zorunlu tutulan egzoz emisyon ölçümleri için 110 TL tutarında bir ücretin ödenmesi gerekecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı 2022 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Ücretleri raporunda da araç sahiplerine uyarı yapıldı.  Uyarıda ise şöyle denildi;

2022 yılı için Bakanlığımızca egzoz emisyon ölçümlerine ilişkin birim fiyatlar belirlenmiştir. Bu kapsamda: Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Bedeli K.D.V. Dahil 110 TL (74 TL Bakanlık Payı, 36 TL İstasyon Payı) Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi Bedeli 10000TL 1/1/2022 itibari ile istasyonların ellerinde bulunan ölçüm kotaları yeni ücrete göre otomatik olarak hesaplanacaktır.
2022 yılı için Bakanlığımızca egzoz emisyon ölçümlerine ilişkin birim fiyatlar belirlenmiştir. Bu kapsamda:

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Bedeli K.D.V. Dahil 110 TL (74 TL Bakanlık Payı, 36 TL İstasyon Payı)

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi Bedeli 10000 TL

1/1/2022 itibari ile istasyonların ellerinde bulunan ölçüm kotaları yeni ücrete göre otomatik olarak hesaplanacaktır.

Egzoz muayene ücreti 2022 ne kadar arttı?
Egzoz emisyon muayene ücreti 2022 ne kadar arttı?

Egzoz emisyon muayene ücreti 2021 yılında 90 TL olarak belirlenmiş ve bir önceki yıl 80 TL olarak açıklanmıştı. Bu nedenle geçtiğimiz yıla göre 20 TL oranında bir yükseliş yaşandı. TÜVTÜRK egzoz emisyon muayene ücreti için de aynı uygulama geçerli olduğundan dolayı vatandaşların istediği yerde egzoz emisyon muayenesi yaptırabilmesi mümkün.

Plakadan Egzoz emisyon ölçüm sorgulama

Araçların egzoz emisyon ölçümlerinin takip edilebilmesi adına Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından online bir şekilde sunulan hizmetlerden yararlanılabilir. Egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama hizmeti aracılığı ile yapacağınız sorgulama ile kolayca güncel durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Plakadan egzoz muayenesi sorgulama olarak da adlandırılan bu işlemler resmi verilere ulaşılmasını sağlamaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü Fiyatı 2022

Araç sahiplerinin özellikle egzoz emisyon ölçümlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Olası gecikmelerde yüksek cezalar uygulandığı gibi kişiler araç muayene işlemlerini egzoz ölçümü yaptırmadan gerçekleştiremiyor. Olumsuz sonuçlanan araçlar için egzoz emisyon ölçümü tekrarı Bir ay boyunca ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor. Bu nedenle olası bir arızada herhangi bir cezai işlem olmadan hemen 1 aylık süre içerisinde yeniden ölçüm yapılması mümkün. Ancak cezasız bir şekilde trafiğe çıkılması için kişilere 7 günlük izin veriliyor. Bu 7 günlük süre ise araç tamiratının yaptırılması için mağduriyetin yaratılmaması adına veriliyor.

Egzoz muayene ücreti 2022 ne kadar arttı?
Egzoz muayene ücreti 2022 ne kadar arttı?

Araç egzoz emisyon ölçümleriyle ilgili en çok sorulan sorular;

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesinde olduğu gibi TÜVTÜRK üzerinden yapılır. Muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu alınması gerekir.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi T.C Kimlik no’sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?

Binek araçlarda ve resmi araçlar 3 yılda bir yaptırılması gereken bu muayene, ticari araçlarda her yıl yaptırılmalıdır.

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hafif kusurlu sayılarak araç muayenesini tamamlayabilirler.

Traktör Egzoz Muayenesi Var mı?

Traktörler, egzoz muayenesinden muaf olan araçlar arasındadır.

Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı?

Motosiklet için egzoz muayenesi yoktur. Motosikletler, egzoz muayenesinden muaf araçlar arasındadır.

Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?

Egzoz muayenesi, 2019 yılından önce “ağır kusur” olarak nitelendirilirken, 2019 yılından itibaren, “hafif kusur” statüsüne alınmıştır.

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

Trafik sigortası bulunmayan araçlar egzoz muayenesinden geçemez.

Başa dön tuşu