Kripto Paralar

El Salvador’a IMF’den İlginç Talep!

Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesinin ardından dünya gündeminde yer alan El Salvador IMF’den gelen bir talep ile yeniden gündemde. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan değerlendirmelerde, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kullanılmasının çeşitli riskler getirdiği ve bu risklerin alınmaması adına El Salvador’un kripto para piyasalarına yönelik yeni bir düzenleme yapması gerektiği vurgulandı.

Büyüme Beklentilerini Düşürdü

Bitcoin’in kabul edilmesi ile birlikte El Salvador’un çok ciddi riskler aldığını belirten IMF yetkilileri, resmi para birimi statüsünün kaldırılmasını istedi. Resmi para birimi statüsünün kaldırılmasının yanı sıra yasa kapsamının daraltılması ve diğer ülkelerde olduğu gibi daha fazla kısıtlayıcı uygulamanın getirilmesi isteniyor.

Geçtiğimiz yılı %10 büyüme ile kapatan El Salvador’un bu yılki büyüme tahminleri ise yüzde 3.2 seviyelerinde kaldı. IMF tarafından yapılan açıklamalarda bu duruma da vurgu yapılırken Bitcoin2in sanıldığı gibi ülke ekonomisine ciddi bir güç katmayacağı, bunun tam tersi riskli bir sürecin başlamasına neden olacağı belirtildi.

IMF’nin bu konudaki taleplerine yönelik ise El Salvador cephesinden bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu