Ekonomi

Elektrik Tarifelerinde Konutlara Ve Esnafa Ayrı Tarife Geliyor

Türkiye’de yüksek elektrik faturaları tüm ülke genelinde büyük tartışmalara yol açtı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konu ile ilgili hızlı bir çalışma başlatılırken çarşamba günü yapılacak kabine toplantısında konu ile ilgili yeni kararların alınacağı ifade edildi.

Kabine toplantısında bakanlık tarafından yapılacak sunum sonrası durum değerlendirmesi yapılacak. Farklı sistemler ve tarifeler yürürlüğe konulacak. Kulislerden gelen ilk bilgilerde ise konut ve esnaf gibi farklı kullanım alanlarında farklı tarifelerin uygulanmasının planlandığı belirtildi

Elektrik Tarifelerinde KDV Kalkabilir

Gündeme gelen haberlerde KDV indiriminin elektrik faturalarına yansıması konusunda da çalışmaların yapıldığı belirtildi. Evlerde KDV indirimine ek olarak getirilen kademe limitinin arttırılması da gündemde. Elektrikte KDV yüzde 18 olarak alınıyor. Bu payın daha da indirilmesi faturaların düşmesini sağlayacak. Üstelik günlük 7 kWh Olarak belirlenen tüketim limiti yeni düzenleme ile 1 puan arttırılacak. Esnaf için ise farklı planlar masada.

Başa dön tuşu