Şirket Haberleri

Elektrik ve Gaz Kesintileri Şirketleri Zorluyor! İşte Günün Şirket Haberleri

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr)

25 Ocak 2022 tarihinde saat 00:01’den 23:59’a kadar olmak üzere 24 saat, 27 Ocak 2022 tarihinde saat 00:01’den 28.01.2022 tarihi 23:59’a kadar olmak üzere 48 saat elektrik kesintisi yaşanacağı bildirilmiştir. Yaşanacak elektrik kesintisi nedeniyle serbest bölge fabrikasında üretim yapılamayacaktır. Pınarbaşı fabrikası için şuanda elektrik kesintisine yönelik Şirkete tebliğ edilen bir elektrik kesintisi bildirimi olmamakla birlikte, sözlü olarak, geçen haftalardaki tüketim ortalamasına göre yaklaşık % 15 oranında elektrik tüketimini azaltma beklenmektedir. Mevcut kesintilerin devamı olmaması durumunda, anılan kesintilerin, siparişlerin karşılanmasında ve sevkiyat programda bir değişikliğe yol açması beklenmemektedir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr)

Banka ile Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) arasında 01.01.2022-31.12.2023 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri karşılıklı mutabakatla sonuçlandırılmıştır.

Kartonsan (KARTN, Sınırlı Negatif)

Şirketin üretim faaliyetlerinde doğalgaz kullanılmaktadır. Doğalgazın Yurtdışından Tedarikinde Ulusal Ölçekte Tedarik Sıkıntısı yaşanması sebebiyle, tedarikçi tarafından arz edilen doğalgaz miktarlarında kısıtlama uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda 1 No’lu Karton Üretim Hattında (KM1) doğalgaz tedarik kısıtlaması kaldırılıncaya kadar, 21.01.2022 tarihinden itibaren üretime geçici olarak ara verilmiştir.

Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM)

Şirket, daha önce, Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Akköprü HES’in özelleştirilmesi ihalesinde, verdiği teklifin en yüksek teklif olarak gerçekleştiği ve ihale kararının Rekabet Kurulunca onaylandığını duyurmuştu. Bununla birlikte bahse konu ihalenin 19 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edildiği 24 Ocak 2022 tarihinde AYDEM’e tebliğ edilmiştir.

Başkent Doğalgaz Dağıtım (BASGZ)

BOTAŞ’ın arz güvenliği için ısınma amacı dışında doğal gaz kullanan ve yıllık tüketimi 300bin metreküp üzerinde olan bazı serbest tüketicilere yönelik olarak açıkladığı kesinti önlemleri çerçevesinde, bu kapsama giren 108 müşteriye bildirimde bulunulmuştur. Dağıtım bölgesindeki abonelerin çoğunluğunun ısınma amacıyla doğal gaz kullanması nedeniyle BOTAŞ’tan tedarik edilen doğal gaz miktarında bir azalma olmamıştır. Aksine, olumsuz hava koşulları nedeniyle ısınma amaçlı doğal gaz tedarik ihtiyacı artmış ve 1 Ocak – 24 Ocak 2022 tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine göre doğal gaz tedarik miktarı %16,7 oranında yükselmiştir.

Gen İlaç (GENIL)

ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün Elektrik Kesintisi konulu yazısına istinaden; 24.01.2022 – 27.01.2022 tarihleri arasında Şirketin üretim tesisinde çalışma yapılmayacaktır. Bu süreç şirketin olağan iş akışında ve satış-pazarlama faaliyetlerinde herhangi bir aksamaya ve Şirketin gelirlerinde herhangi bir kayba neden olmayacaktır.

Kristal Kola (KRSTL)

Şirketin, Yeniköy/Balıkesir, Edremit/Balıkesir ve Sapanca/Sakarya üretim tesislerinin bulunduğu bölgedeki olumsuz hava şartları, doğal gaz kaynaklı elektrik kesintisi nedeniyle; 25/01/2022-31/01/2022 tarihleri arasında üretime ara verilmiştir. Bu süreçte, mevcut kesintilerin devamı olmaması durumunda, anılan kesintilerin, siparişlerin karşılanmasında, sevkiyat programında ve Şirketin gelirlerinde bir değişikliğe yol açması beklenmemektedir.

Başa dön tuşu