Ekonomi

Enerji Bakanı Dönmez’den İran’a Tepki Geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sanayici temsilcileri ile online bir toplantı gerçekleştirdi ve toplantıda İran ile yaşanan sorunlara değindi. Toplantıda Bakan Dönmez’in açıklamaları tepki doluydu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sanayiciler ile online toplantıda bir araya geldi. Son dönemlerde doğalgazda yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle 10 gün boyunca herhangi bir şekilde gaz arzının yapılmayacağını duyurulması, Türkiye’de ekonomik alanda sorunlar yaşanabileceğini de göstermişti.

Bu durumlar sonrasında pek çok şirket için kısıtlama yoluna gidilirken şu anda sorunun çözülmesi için iki taraf temsilcileri arasında yoğun bir görüşme yapılıyor. Toplantıda yaşanan bu duruma yönelik açıklamalar ve değerlendirmeler yapan Bakan Dönmez, özellikle İran’ın kontrat kapsamında şartları yerine getirmediği belirtildi..

“Risk Alamadılar”

“İran’ın, kontratımızda yazılı olan basınçla ilgili şartları tutturamadığını görüyoruz. İran bize bir kaçak olduğunu söyledi. Bizim ekiplerimizde o bölgeye gittiler. Bizim yaklaşımımız bu kaçağın bir müddet tehir edilmesi, kış şartlarının atlatılmasından sonra tamiratın yapılması yönündeydi. Onlar bu riski alamayacaklarını söylediler. Geçmişte İran ile düşük sevkiyatlar sıkıntısı da yaşamıştık” diyerek sözlerini noktalayan Bakan Dönmez, toplantının devamında sanayicilerin taleplerini dinleyerek güncel ekonomik değerlendirmeler yaptı.

Başa dön tuşu